• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu tavuklar 5 bin lira

Bu tavuklar 5 bin lira
Giriş Tarihi: 12.8.2019

’da yaşayan ’nin 8 yıl önce hobi amaçlı aldığı Brahma cinsi horoz ve tavuklar geçim kaynağı oldu. şampiyonu olan horozunu 5 bin 500 liraya satan Bilgi, bu tavukların yumurtalarının da 40 liradan satıldığını söyledi

NERMİN UÇTU

Manisa'da Şehzadeler ilçesine bağlı Selimşahlar Mahallesi'nde muhtarlık yapan ve aynı zamanda Türkiye Brahma Kulübü Başkanlığı'nı da yürüten Emrah Bilgi, kanatlı hayvan sevgisi ile dikkat çekiyor. 8 yıl önce yurtdışından kredi çekerek tavuk ve horoz alan 24 yaşındaki Bilgi, bu hayvanları evinin bahçesinde yetiştirmeye başladı. 3 bin liralık kredi çekerek getirdiği hayvanları çoğaltan Bilgi, hobisinin geçim kaynağına dönüştüğünü anlattı. Yetiştirdiği 'Sancak' isimli hayvanı ile süs tavukları ulusal güzellik yarışmasında birincilik kazanan Bilgi, bu horozu 5 bin 500 liraya sattı.


UYSAL BİR HAYVAN

Şu anda yaklaşık 70 brahma cinsi tavuk ve horozu olduğunu anlatan Emrah Bilgi, "Bu hayvanlar süs hayvanı ve güzelliği için besleniyor. Uysal bir hayvan olduğu için rahatlıkla besleyebiliyoruz. Görsel olarak heybetli olduğu ve yaklaşık 7-8 kilo civarında olduğu için insanların da dikkatini çekiyor. 95 santimetreye kadar boyları da uzuyor. İnsanlar fiyatların çok olduğunu düşünüyorlar. Kuzu mu satıyorsun diyorlar. Ama bize göre çok değerli" diye konuştu.

YUMURTASI 40 LİRA
İşini severek yaptığını ve hayvanlarına özenle baktığını dile getiren Bilgi, "Türkiye şampiyonu olan Sancak isimli hayvanımı sattıktan sonra yavrusuna da yaşadığım mahallenin ismini verdim. 'Selimşah' isimli horozum da şampiyonluklar kazandı. Bu hobim sayesinde geçimimi sağlamaya başladım. Bu hayvanların yumurtasını ve ürettiğim yavruları hem yurtiçinde hem de yurtdışında satıyorum. Bu cinsin yumurtasının tanesi 35-40 liradan satılıyor. Özellikle İran, Irak ve Azerbaycan'dan çok fazla talep var. Taleplere yetişemez hale geldik. Bu yüzden fiyatlar yükseldi. Bazen 20 kişinin yumurta almak için sırada beklediği oluyor" ifadelerini kullandı.


YARDIM AMACIYLA MÜZAYEDE YAPIYORLAR

Süs tavuğundan geçimini sağlayan Emrah Bilgi, aynı zamanda ihtiyaç sahibi insanlara da yardım etme fırsatı yakaladıklarını söyledi. Bilgi, aralarında düzenledikleri müzayedelerden elde edilen parayı yardım amacıyla dağıttıklarını belirterek, "Hayır kurumlarına yardım yapmak için açık artırma ile müzayede yapıyoruz. Bu tür hayvanları yetiştiren arkadaşlarımız insanlara yardım amaçlı yüksek fiyatlarla satın alabiliyorlar. 10-15 bin lira fiyat veren oluyor. Toplanan paralar maddi durumu zayıf insanlara yardım amacıyla dağıtılıyor. Şimdi yeni bir proje var. Afrika ülkelerinin su ihtiyacını giderebilmek için kuyu açılacak. Yakın zamanda istenilen bölgeye su kuyusu açtırıp onları suya kavuşturacağız. İnsanlara yardımcı olmayı amaçlıyoruz" dedi.

Bu tavuklar 5 bin lira haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN