• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çilek tadında üzüm

Çilek tadında üzüm
Giriş Tarihi: 12.8.2019

BÜNYESİNDE 1453 üzüm çeşidini barındıran Manisa Bağcılık Araştırma Müdürlüğü, yetiştirdiği çilek üzümünün hasadını yaptı. Duyanların ilgisini çeken bu üzüm çeşidi, görüntüsü ile üzüme benzese de tadı ile çileği andırıyor. Çekirdeksiz, hafif pembe renkli ve çilek aromalı bu üzüm hakkında bilgi veren Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Selçuk Karabat, çilek üzümünün ilgi gördüğünü ifade etti. Bu üzümün 'Bronx Seedless' ismiyle tescillendiğini dile getiren Selçuk Karabat, "Fazla pazar payı olmayan bir üzüm. Ama insanların değişik bir tat alması nedeniyle dikkat çekiyor. Kabuğu nazik, pembe bir üzüm. Üreticilerimiz genellikle kendileri yemek için yetiştiriyor. Aromalı bir üzüm, güzel bir kokusu var. Bundan dolayı tercih ediliyor" açıklamasını yaptı.

AMERİKA MENŞEİLİ
Çilek üzümünün eski bir üzüm olduğunu kaydeden Karabat, menşeinin Amerika olduğunu ve denemelerle Manisa'da da yetiştirilmeye başlandığını kaydetti. Orta erkenci olan bu çeşidin severek tüketildiğini belirten Karabat, "Zaman zaman üreticilerimiz bu çilek üzümünün fidanını bizden istiyor ve onlara veriyoruz. Çilek tadını alanların hoşuna gidiyor ve çocuklar çok beğeniyor. Ayrıca çekirdeksiz olması da tercih nedeni oldu" dedi.

NERMİN UÇTU

Çilek tadında üzüm haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN