• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yapay zekada küresel atak

Yapay zekada küresel atak
Giriş Tarihi: 12.8.2019

HAZAL ATEŞ / ANKARA

TÜRKİYE, Avrupa ülkelerinin 2020'ye kadar kamu ve özel sektör eliyle 20 milyar Euro yatırım yapmayı planladığı yapay zekanın ekonomideki ağırlığını artırmak için atağa geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, imalat sanayi işletme envanterinde yer alan ve yapay zeka ve blokzincir alanında çalışan firma sayısının 598'e ulaştığını belirtti. Bakan Varank son 6 yılda bu alanda desteklenen proje sayısının bini geçtiğini belirterek 383 milyon lira hibe desteği sağlandığını açıkladı.

FİRMA SAYISI ARTIYOR
İmalat sanayi işletme envanterinde yer alan ve yapay zeka konusunda faaliyet gösteren toplam 568 firma olduğunu söyleyen Varank, "Blokzincir alanında çalışan ise 30 firma bulunuyor. Bu şiltemeler Ar-Ge ve girişimcilik destekleri olmak üzere her türlü teşvikten faydalanabiliyor. TÜBİ- TAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca yürütülen çeşitli programlar kapsamında 2008-2019 yılları arasında yapay zeka ve ilgili alanlarda toplam 246 kişiye burs desteği sağlandı. Akademik destek programları kapsamında son 10 yılda yapay zeka ve ilgili alanlarda yaklaşık 28 milyon lira bütçeli 89 proje desteklendi. Yapay zeka teknolojisinin tüm alt alanlarını kapsar şekilde teknoloji geliştirme ve uygulama çalışmaları yürütülüyor" diye konuştu.

SEFERBERLİK RAKAMLARA YANSIDI
BAŞKAN Erdoğan'ın "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganı ile başlattığı seferberlik istihdam rakamlarına yansıdı. Ocak-Temmuz döneminde ilave istihdam sayısı 900 bine yaklaştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kampanyanın sahada etkin şekilde yürütülmesi gerektiğini belirterek, üniversite mezunlarına yönelik hizmetlerin artırılacağını söyledi. Bu yılın ilk 7 ayında işbaşı eğitim programlarından yararlananların sayısının 238 bine ulaştığını ifade eden Selçuk, "Ticaret ve sanayi odaları ile iş birliklerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Tekno-kent ve teknoparklardaki işletmelerle çalışmalar yapılmasını bekliyoruz" dedi.

Yapay zekada küresel atak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN