• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Jeotermale dev destek yolda

Jeotermale dev destek yolda
Giriş Tarihi: 14.8.2019

Enerji yatırımlarını arttırarak cari açığı azaltmayı hedefleyen Türkiye, şimdi de jeotermal kapsamındaki çalışmalarına dev destek vermeye hazırlanıyor.

Enerji yatırımlarını arttırarak cari açığı azaltmayı hedefleyen Türkiye, şimdi de jeotermal kapsamındaki Ar-Ge çalışmalarına dev destek vermeye hazırlanıyor. Çağrıya çıkan TÜBİTAK, proje başına büyük firmalar için yüzde 60, KOBİ'ler için yüzde 75 oranında destek verecek. Türkiye'den katılan firmalar tarafından TÜBİTAK'a ön kayıt başvuruları için son tarih 20 Eylül olarak belirlendi. 11 Kasım'da ön başvuruların sonuçları açıklanırken, 31 Ocak 2020'ye kadar ise proje önerilerinin başvuruları yapılacak. Çağrıya katılan Türk firmalar, uluslararası başvuru ile eş zamanlı olarak, TÜBİTAK'ın 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programına başvuracak. GEOTHERMICA'ya sunulan bir projede Türkiye'den birden fazla kuruluşun yer alması halinde, bu kuruluşların ortak proje önerisi sunması gerekecek. Programa, sektörüne ve büyüklüğüne bakılmaksızın, firma düzeyinde katma değer yaratan, Türkiye'de yerleşik tüm sermaye şirketleri başvurabilecek. Proje kapsamında proje üst sınırı bulunmazken, programda hibe şekilde destek verilecek. Destek oranı büyük firmalar için yüzde 60, KOBİ'ler için yüzde 75 olacak. Örneğin 100 bin liralık maliyetini belgeli halde sunan bir KOBİ'ye 75 bin, büyük ölçekli firmaya ise 60 bin lira hibe verilecek.

BARIŞ ŞİMŞEK

Jeotermale dev destek yolda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN