• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kadın istihdamının yeni adresi kooperatifler

Kadın istihdamının yeni adresi kooperatifler
Giriş Tarihi: 14.8.2019

Türkiye ekonomisinin ve toplumsal kalkınmanın itici gücü kooperatifler, kadın istihdamının yeni anahtarı oldu. Türkiye'de hükümetin teşvik ettiği kadın kooperatiflerinin sayısı hızla artıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifi olarak 179, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı da 43 kırsal kalkınma odaklı olmak üzere 222 adet kadın kooperatifi kurulduğunu söyledi. Bakan Selçuk, bu kooperatiflerin güçlendirilmesi için de destek verdiklerini kaydetti. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selçuk, geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Protokolü"nü imzaladıklarını anımsattı.

EĞİTİM ALIYORLAR

Bu kooperatifler yaklaşık 30 bin kadına ulaşırken, istihdam yaratılmasında da önemli potansiyel taşıyor. Kooperatifler, kadın girişimcilerin ürettikleri mal ve hizmetlerin pazarlanmasına aracılık ediyor. Kadınların sadece el becerileri, gastronomi, tarım ürünleri alanında değil, teknoloji odaklı projelerde de eğitim almaları destekleniyor. Kooperatif kurmak isteyen kadın girişimcilere her hukuki danışmanlık, kooperatifçilik eğitimleri veriliyor. Bu eğitimlerden de yaklaşık 4 bin kadın yararlandı. Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü bünyesinde bir çalışma grubu kuruldu.

HAZAL ATEŞ

Kadın istihdamının yeni adresi kooperatifler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN