• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yatırımcıya tam güvence

Yatırımcıya tam güvence
Giriş Tarihi: 14.8.2019

35 maddelik Yatırım Eylem Planı, yatırımcının önündeki tüm engelleri kaldıracak. Çalışma hayatından finansmana, katma değerli üretimden ticarete birçok alanda atılacak adımlarla sermaye ve işgücünün yeni adresi Türkiye olacak

Hükümet ​iş dünyasının önünü açacak ve yatırımları teşvik edecek 35 maddelik Yatırım Eylem Planı'nı hazırladı. Eylem Planı'nın çalışma hayatından finansmana, yatırım yerinden imar izinlerine, katma değerli üretimden ticarete kadar birçok alanda atılacak adımlarla sermaye ve işgücünün yeni adresi Türkiye olacak. Risk sermayesi fonu kuruluyor, yatırımcıya güvence yasası hazırlanıyor, emlak beyan değerini almak kolaylaşıyor, imza beyanında bürokrasi bitiyor. Beştepe'de geçen hafta gerçekleştirilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nda 35 eylemi hayata geçirme kararı alındı.

EYLEM PLANI'NDAKI BAZI ÖNEMLI BAŞLIKLAR ŞÖYLE:

YASAL DÜZENLEME YAPILACAK: Özel yatırım ve yatırımcının korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılacak. Özel yatırımlara yönelik hukuki güvence güçlendirilecek.

RİSK SERMAYESİ FONU: İleri teknoloji üreten milli firmalara finansman sağlayacak risk sermaye fonu kurulacak. İhracatta karşılaşılan tüm maliyetler ve işlem süreçleri tespit edilecek.

İMZA BEYANI KOLAYLAŞTIRILIYOR: İmza beyanını Ticaret Sicili Müdürlüklerinde düzenlenme zorunluluğu sadece limited şirkette aranacak. Devlet destek ve teşvik süreçlerinin e-devlet çatısı altında takibini sağlayacak merkezi yönetim bilgi sistemi kurulacak. Tüm başvurular bu sistem üzerinden sonuçlandırılacak.

KÜRESEL İŞBİRLİĞİ ARTACAK: Doğrudan yatırımlar açısından küresel işbirliği arttırılacak.

SU ÜRÜNLERİNE ENERJİ DESTEĞİ: Su ürünleri enerji maliyetleri açısından tarım ürünü tarifesinde değerlendirilecek. Su ürünleri yetiştirme çiftliklerinin yer seçimi ve yatırım sürecinde yaşanan sorunlar çözülecek.

KÜRESEL YENİLİK ENDEKSİ: Küresel Yenilik Endeksi yol haritası hazırlanacak. Küresel sürdürülebilir yatırım akımlarından firmaların daha fazla pay alması teşvik edilecek.

SERTİFİKASYON PORTALI: İhracatçılar için sertifikasyon portalı oluşturulacak, yatırım izni kolaylaşacak. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ile Ar-Ge ve tasarım merkezlerine ilişkin yeni ihtiyaçlar doğrultusunda mevzuat gözden geçirilecek.

YENİ TESİS GETİRENE TEŞVİK: Üretim ve ihracata yönelik ithalatta yerinde gümrükleme uygulaması ve izinli alıcı uygulaması başlatılacak. Yatırım teşvik belgesi kapsamında komple tesis getiren yatırımcının eşyasına ilişkin işlemler birleştirilecek.

LOJİSTİK MASTER PLANI: Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırımlar açısından küresel ve bölgesel erişebilirliği artırılacak. Lojistik Master Planı hayata geçirilecek. Gümrük kapılarında yasadışı ticareti önlemeye yönelik x-ray sistemlerinin üretimi sağlanacak.

EMLAK BEYAN DEĞERİ: Tapu işlemlerinde emlak beyan değerine ilişkin bilgiler e-devlet sistemi üzerinden alınacak. Buna ilişkin altyapı çalışmaları tamamlanacak. Yatırım yerlerinin belirlenmesi için gerekli coğrafi verilere erişim tek bir noktadan sağlanacak.

YEREL İZİNLER BASİTLEŞECEK: Yerel yönetimlerin yatırım izinlerine yönelik uygulamaları sadeleştirilecek. E-belediye uygulaması yaygınlaştırılacak.

HAZAL ATEŞ

Yatırımcıya tam güvence haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN