• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ler küresel pazara açılıyor

KİT’ler küresel pazara açılıyor
Giriş Tarihi: 16.8.2019

Başkan , kurum ve kuruluşları etkin hizmet anlayışına uygun şekilde yenileyeceklerini vurgularken, kamu işletmeciliğinde de yeni bir sayfa açılıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, kurum ve kuruluşları etkin hizmet anlayışına uygun şekilde yenileyeceklerini vurgularken, kamu işletmeciliğinde de yeni bir sayfa açılıyor. Yeni sistemde kamu işletmeleri de etkin hizmet anlayışı, üretim ve verimlilik esasına göre dizayn edilecek. Toprak Mahsulleri Ofisi, ÇAYKUR, TİGEM, ESK başta olmak üzere kamu işletmelerinin kapasite kullanım oranları artırılacak, mevcut tesislerin kapasiteleri en üst düzeyde kullanılacak ve küresel pazara açılmaları teşvik edilecek. Kamu yönetimi, bürokratik yapı, personel rejimiyle birlikte kamu işletmeciliği de yeniden yapılandırılırken, atılacak önemli adımlar şöyle:

- Kamu işletmelerinin, düşük maliyetle daha verimli üretim yapması sağlanacak. Üretim birimlerinde kapasite kullanım oranları artırılacak.

- Mevcut tesislerin kapasiteleri en üst düzeyde kullanılacak, yeni yatırım tercihleri bu doğrultuda hayata geçirilecek.

VERİMLİLİK YÜKSELECEK

Kamu işletmelerinde verimliliği artırmaya yönelik projeler uygulamaya konulacak.

- Yatırım bütçelerinde ürün çeşitliliği, verimliliği teminen Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine yönelik kapasite geliştirmeye ağırlık verilecek.

- ÇAYKUR ihracata yönelik pazar araştırması yapacak ve ürün optimizasyonunu sağlayacak. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin hububat alım işlemlerinin lisanslı depolar ve elektronik ürün senedi yoluyla yapılmasına öncelik verilecek.

- Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü pazarlama faaliyetlerini geliştirerek tohum satışlarını artıracak.

- Et ve Süt Kurumu'nda mevcut kombinalardaki atıl kapasitenin kamu ve özel sektör ile STK'lar tarafından kullanımı sağlanacak.

- İşletmelerin fiyat ve tarifeleri ticari esaslara göre belirlenecek.

- Enerji KİT'lerinde fiyatlama ve tarifeler belirlenirken maliyet bazlı fiyatlama esas alınacak.

- Kamu işletmelerinde hesap verebilirlik güçlendirilecek ve şeffaflık artırılacak.

- Özelleştirme uygulamalarına devam edilecek.

HAZAL ATEŞ

KİT’ler küresel pazara açılıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN