• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'ndan flaş enflasyon açıklaması

Merkez Bankası'ndan flaş enflasyon açıklaması

09.10.2019, 15:16 Güncelleme Tarihi: 09.10.2019,16:01

Başkanı , enflasyondaki düşüşle ilgili bir açıklama yaptı. Uysal, ""TL’deki istikrarlı seyir, beklentilerdeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyondaki düşüşte belirleyici oldu." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu bilgilendirmek amacıyla yaptığı sunumda, cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğini vurgulayan Uysal, net ihracatın dönemlik büyümeye katkı sağladığını belirtti.

Sunumda, liradaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğu ifade edildi. Para politikasına ilişkin olarak ise Eylül ayı PPK toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurların dikkate alınarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar verildiği vurgulandı.

Başkan Uysal sunumunun sonunda, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek Merkez Bankasının fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini belirtti.

Sunumdan öne çıkan açıklamalar şöyle sıralandı:

- Türkiye'nin risk primi iyileşme eğilimi sergilemekle birlikte benzer ülkelere kıyasla halen yüksek bir düzeydedir.

- TCMB rezervleri son dönemde artış kaydetmektedir.

- İktisadi faaliyetin sektörel yayılımı kademeli olarak iyileşmektedir.

- Ekonomideki toparlanma üçüncü çeyrekte devam etmektedir

- Turizmdeki güçlü seyrin de katkısıyla net ihracatın büyümeye desteği sürmektedir.

- Son dönemde kredi büyüme oranlarında artış görülmektedir.

- Kredi ve mevduat faiz oranları gerilemiştir.

- Bankacılık sektörü varlık kalitesinde sınırlı bir bozulma gözlenmektedir.

- Bankacılık sektörü güçlü sermaye yapısını korumaktadır..

Merkez Bankası'ndan flaş enflasyon açıklaması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN