• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’deki binlerce ’yi destekledik’

’de açılış ve temel atma törenlerine katılan Sanayi ve Varank, “İzmir’deki ’lere bu yıl 65 milyon lira nakit sağladık” dedi

‘İzmir’deki binlerce KOBİ’yi destekledik’
Giriş Tarihi: 10.10.2019

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MAKTEK İzmir Fuarı'nın açılışına ve Menderes'te Tekeli Organize Sanayi Sanayi Bölgesi'nde (İTOB) kurulacak olan Ticaret Merkezi'nin temel atma törenine katıldı. Torbalı'da itfaiye araçları üreten bir fabrikayı ziyaret eden Varank, burada 'Lion' isimli havaalanı uçak yangınlarını söndüren aracın direksiyonuna geçti.

GÖSTERGELER CANLANDI

İzmir'deki binlerce KOBİ'ye sadece bu sene toplamda 65 milyon lira nakit destek verdiklerini açıklayan Varank, yine bu dönemde Menemen, Bağyurdu ve Torbalı'da 3 yeni OSB kurduklarını anımsattı. Bakan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin ilk Özel Endüstri Bölgesi'ni burada ilan ettik. İlimizdeki Socar Özel Endüstri Bölgesi ve Makine Münferit Yatırım Yeri, tam kapasiteyle üretime geçtiğinde, cari açığımızı yılda 2 milyar dolara yakın azaltacak." İzmir'de 4 teknopark ile 100'ün üzerinde Ar- Ge ve tasarım merkezinin kurulmasına bakanlığının öncülük ettiğini kaydeden Varank, "Sadece bu teknoparklarda 2 binin üzerinde araştırmacı çalışıyor. Buralarda geliştirilen ürünlerin ihracatı 140 milyon dolara ulaştı" diye konuştu. Ekonomiye ilişkin göstergelerin canlandığını vurgulayan Varank şöyle devam etti: "Finansman maliyetleri ve enflasyon düşüyor. Özellikle iş insanlarımızın ekonomiye daha çok güvenmesi gerekiyor. Üretimden ve istihdamdan asla vazgeçmeyin. Türk Lirası'nın arkasında durun. Kur dalgalanmaları, sizi Türk Lirası'ndan asla uzaklaştırmasın."

DİREKSİYON BAŞINA GEÇTİ

Bakan Varank, Türkiye'nin Malezya'ya ihraç ettiği havalimanı yangın söndürme aracında direksiyon başına geçti. Varank, yerli üretim olan Lion için, "Bu aletleri yerli ve milli olarak, özel teşebbüs firmamız tasarlıyor ve dünyaya ihraç ediyor. Biz hükümet olarak bu tür firmaları destekliyoruz" dedi. Varank'a şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim tarafından plaket verildi.

‘İzmir’deki binlerce KOBİ’yi destekledik’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA