• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aydın’ın salyangozları ‘para basıyor’

Aydın'ın Söke ilçesinde toplanıp tesiste işlenen salyangozlar, yurtdışına ihraç ediliyor. , ve 'dan talep gören salyangozdan, Aydın ekonomisine yılda 2 milyon lira gelir sağlanıyor.

Aydın’ın salyangozları ‘para basıyor’
Giriş Tarihi: 4.12.2019

Söke ilçesinde yağışlarla ortaya çıkan salyangozlar, vatandaşlara ek gelir kapısı oldu. Doğadan toplanan salyangozlar, Söke'de kurulan bir işletme tarafından kilosu 5-6 liradan satın alınıyor. Günde 4 ton salyangoz tesiste işlendikten sonra yurtdışına gönderiliyor.

DOLMA VE SÜS EŞYASI
Gıda mühendisi Gülizar Sarı, "Salyongozlar yağmurlu ve nemli havalarda ortaya çıkar. Vatandaşlar topladıkları salyangozları bize getiriyor. Biz de tesisimizde işleyip başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Salyangozlar, tesisimizde önce gıdaya sonra da dövize dönüşüyor" dedi. Firma yetkilisi Feray Anık da, "Haşlama yöntemi ile kabuğundan çıkardığımız salyangozları temizleyip yıkadıktan sonra sofraya hazır hale getiriyoruz. Kabukların bir kısmı dolma yapımında kullanılıyor, bir kısmı ile de süs eşyası yapılıyor" diye konuştu.

KAZIM YÖRÜKCE

Aydın’ın salyangozları ‘para basıyor’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA