• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kritik bilgi sonrası pazarlıklar başladı

, yeni rakamı belirlemek için 3. kez toplanırken taraflarca dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını komisyonla paylaştı

Kritik bilgi sonrası pazarlıklar başladı
Giriş Tarihi: 18.12.2019

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını dün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirdi. TÜİK'in aylık gıda harcaması hesaplaması toplantıda komisyona sunuldu. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan komisyonda, işçileri temsilen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işverenleri temsilen TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yer aldı. Toplantıya taraflarca gösterge niteliği olması nedeniyle önemsenen TÜİK raporu sunuldu. TÜİK, günlük kalori ihtiyacını karşılamak üzere; hafif işlerin görüldüğü işkolları için 1.940; orta ağırlıkta işkolları için 2 bin 86; ağır işkolu için ise 2 bin 331 TL aylık gıda harcaması yapılması gerektiğini hesapladı.

İŞÇİ SAVUNMA YAPIYOR
TÜİK'in bu hesaplaması asgari ücretin tespitini doğrudan belirlemiyor ancak taraflar ve özellikle işçi kanadı, sadece bir kişinin ve sadece gıda harcamasının tutarının yüksekliğini vurgulayarak asgari ücretle geçinmeye çalışan bir kişinin alması gereken ücrete dair savunma yapıyor. İşveren kanadı hesaplamanın farklı yapılması gerektiğini daha önce açıklamıştı.

İŞVEREN DESTEĞİ 200 LİRAYA ÇIKARILMALI
Toplantının ardından bir açıklama yapan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücret işveren desteğinin 200 TL'ye yükseltilmesini ve sendikalısendikasız işçiye farklı destek verilmesi yönündeki uygulamadan vazgeçilmesini talep ettiklerini kaydetti. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da TÜİK'in verilerinin gerçek hayat pahalılığını yansıtmadığını savundu.

Kritik bilgi sonrası pazarlıklar başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA