• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Solunum cihazı ihracatına ‘ön izin’ şartı

Solunum cihazı ihracatına ‘ön izin’ şartı
Giriş Tarihi: 27.3.2020

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kovid-19'a karşı alınan tedbirlere ilişkin, "Solunum cihazlarının iç talebi karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesi için ihracatını ön izne bağladık" dedi. Ticaret Bakanlığı'nın konuya ilişkin tebliğ değişikliği, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Pekcan "Ventilatör, ecmo, ventilasyon sarfları, entübasyon tüpleri, yoğun bakım monitörleri gibi ürünlerin ihracatında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan ön izin alınması şartını getirdik" dedi. Bakanlık daha önce de koruyucu maske, tulum, sıvı geçirmez önlük ve koruyucu gözlük ihracı için ön izin şartı getirmişti.

FIRSATÇIYA 10 MİLYON TL
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen 198 firma hakkında 10 milyon 90 bin 60 lira idari para cezası uygulandığını söyledi. Pekcan, "28 Şubat-25 Mart döneminde denetlenen 'maske, dezenfektan, cerrahi eldiven, el antiseptiği, kolonya ve makarna, bakliyat ve diğer gıda' gibi ürünlerin fiyatlarına yönelik denetlenen firma sayısı 6 bin 448, ürün sayısı 13 bin 280'dir" bilgisini verdi.

Solunum cihazı ihracatına ‘ön izin’ şartı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA