• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Küresel ticarette

Medikal ürün, koruyucu ekipman yatırımları özendirilecek. Tıbbi malzemelerde ticaret önlemleri şeffaf olacak. Sağlık krizlerinde iş seyahatlerine izin veren ilkeler belirlenecek. ’lerin iletişim kanalları genişletilecek

Küresel ticarette yeni dönem
Giriş Tarihi: 16.5.2020

G20 ülkeleri Kovid-19 gündemiyle toplanarak, salgınla mücadele sürecinde ticaret ve yatırım Eylem Planı oluşturdu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da katıldığı G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları toplantısında şekillenen planda, kağıtsız ticarete ilişkin işbirliğinin güçlendirilmesi kararı da yer aldı.

UYGULAMALAR PAYLAŞILACAK
G20 ülkeleri, küresel kriz dönemlerinde elzem mal ve hizmetlerin ticareti ve üretimini destekleyen önlemlerle ilgili iyi uygulamaları da paylaşacak. Olası bir küresel sağlık krizi durumunda da, istisnai olarak seyahatlere (iş seyahatleri de dâhil) kamu sağlığı için alınan önlemlere zarar vermeden izin verilmesini sağlayacak ilkeler belirlenecek.

"HERKES DERS ÇIKARDI"
Ticaret Bakanı Pekcan, pandemi nedeniyle oluşan süreçten herkesin bazı dersler çıkardığını belirterek, "Küresel tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında hizmet ticaretinin, özellikle de dijital ticaretin önemi bu dönemde daha iyi anlaşıldı" dedi. Pekcan, "Kovid-19 ile mücadelede alınan önlemlerin etkisinin azaltılmasında, serbest, adil, açık ticaret ve yatırım ortamı ile merkezinde DTÖ'nün olduğu kurallara dayalı ticaret sistemi hayati önem taşıyor" diye konuştu.

Hazal ATEŞ

Küresel ticarette yeni dönem haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA