• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Devletin lisansıyla altın alıp satıyoruz

bürosu sahibi Celep, “Biz darphanenin bastığı altını, gümüşü alır satarız. Benim altın satmaya yetkim var ama onların korsan döviz ticareti yetkisi yok” dedi.

Devletin lisansıyla altın alıp satıyoruz

26.8.2020

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel'in döviz bürolarında altın alım satımı yapıldığına yönelik eleştirilerine döviz bürosu sahiplerinden tepki geldi. Ege Yetkili Müesseseler Grubu adına konuşan döviz bürosu sahibi Emre Celep, "Biz darphanenin bastığı gram, çeyrek, Ata lirası, külçe altın hatta gümüşü bile alır satarız. Benim altın satmaya yetkim var ama onların korsan döviz alıp satmaya yetkisi yok" dedi. Baransel'in 'altın alıp satıyorlar' iddialarına yanıt veren Kordon Döviz ve Altın Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Celep, bu yapılanın döviz bürolarını hedef alan, çirkin bir karalama kampanyası olduğunu söyledi.

AÇILMIŞ TEK BİR DAVA YOK
Döviz bürolarında vatandaştan sahte altın alınıp, satılması gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını, adliyeye yansımış bununla ilgili tek bir dava dahi bulunmadığını vurgulayan Celep, "Biz bilezik ya da kullanılmış takı tabir edilen altınları alıp satmıyoruz. Sattığımız altını da darphane basıyor. Döviz bürosunda asla böyle bir şey olmaz. Kuyumcuların ne şekilde döviz alıp sattığı incelenmeli. İş kolumuza yapılan iftira için suç duyurusunda bulunup, idari soruşturma için Rekabet Kurulu'na da başvuracağız" ifadelerini kullandı.

BÜROLAR BAKANLIGA BAGLI
DÖVİZ bürolarının Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olduğunun altını çizen Celep, "Bir kuyumcu açmak için cebinizde 250 gram altın olması yeterli ancak bir döviz bürosu açmak için minimum 5 milyon sermaye beyan ediyorsunuz. Onlar ne bizim sahip olduğumuz teknik imkanlara, ne de sermayeye sahip. Bunları söyleyen insanın önce oturup düşünmesi lazım. Devlet bize 'Döviz ve Altın Tic. A.Ş.' diye bir unvan, lisans vermiş. Darphanenin bastığı gram, çeyrek, Ata Lirası, külçe altın ve hatta gümüşü bile alır satarız" diye konuştu.

Metin BURMALI

Devletin lisansıyla altın alıp satıyoruz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.