• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

BioNTech’le aşı üretiminde dev adım

, Kovid-19 aşısının mucidi sayılan BioNTech'in kurucusu Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. ile ortaklaşa aşı üretim tesisi kurmak için temasa geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı , "Uğur hocamızla birlikte ortak araştırma merkezi açmak için görüşüyoruz" dedi.

BioNTech’le aşı üretiminde dev adım

1.1.2021

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın, kısa süre içinde Almanya'ya gideceğini belirten Varank, "Türkiye'de beraber bir üretim tesisi kurabilir miyiz diye görüşmeler yapacak. Türkiye'de üretim yapabilir miyiz diye alternatifleri konuşacağız. Uğur Hoca burada Ar-Ge merkezi kurmak, kanser çalışmaları yapmak istiyor" diye konuştu. Varank, aşı üretim sertifikası alan 2 firmanın faz çalışmasını Ocak'ta başlatacağını belirterek, "Yapılacağı merkezlerde yerler ayrıldı, gönüllü tespiti yapıldı" dedi.

POTANSİYELİMİZİ GÖRDÜK
EKONOMİ Muhabirleri Derneği yönetimiyle bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Kovid- 19'la mücadele kapsamında ilk toplantıyı 31 Ocak 2020'de yaptıklarını anımsatarak şunları söyledi: "Tanı kiti bile yoktu. Tanı kiti, ilaç, aşı geliştirebilir miyiz? Türkiye'deki kapasite yeterli mi?' diye yola çıktık. 8'i aşı, 9'u ilaç olmak üzere 17 projeye destek verildi. Türkiye'nin bu alandaki potansiyelini gördük." Üç firmanın aşı konusunda Sağlık Bakanlığı'ndan üretim sertifikası aldığını kaydeden Bakan Varank, Ocak ayında Faz1 insan çalışmalarının başlayacağını duyurdu.

BioNTech’le aşı üretiminde dev adım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.