• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Facebook ve WhatsApp ile ilgili soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu resen soruşturma başlattığını duyurarak WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Facebook ve WhatsApp ile ilgili soruşturma açıldı

12.1.2021

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu. Rekabet Kurulu'nca, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma açılmasına karar verildi. "Kurul'un, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurduğu" belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Alınan kararda ayrıca ilgili şirketin söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook'un Türkiye'de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook'un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir."

YABANCILARA MAHKUM DEGİLİZ
BİLGİ Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, "İllegal toplanan verilerin delil oluşturması mümkün değil. WhatsApp açık rıza ile her türlü bilgiyi legalize etmek istiyor. Yerli ve milli çözümleriniz yoksa siber güvenlikten bahsedemezsiniz. Haberleşmede yabancılara mahkum değiliz" diye konuştu.

Facebook ve WhatsApp ile ilgili soruşturma açıldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.