• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin kışlık sebzesi ’den

Karnabahar, pırasa, ıspanak, lahana ve kereviz gibi sebzelerin üretiminde ilk sırada yer alan ’de hasat sürüyor. Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, “Tarımsal üretimde bereketli bir sezondayız. Mevsimden kaynaklı gecikme olsa da daralma yok” dedi.

Türkiye’nin kışlık sebzesi İzmir’den

14.1.2021

Türkiye'nin kışlık sebze üretim merkezilerinden İzmir'de, hasat yoğun şekilde sürüyor. İzmir'de 429 bin dekar alanda 1 milyon 700 bin ton sebze üretimi yapılıyor. Bunun 123 bin dekarlık alanında ise 291 bin ton kışlık sebze üretiliyor. İzmir karnabahar, brokoli, ıspanak, enginar, kereviz ve pırasa üretiminde Türkiye'de ilk sırada bulunuyor.

AVRUPA'YA SATILIYOR
Kent genelinde kışlık sebze hasadı da devam ediyor. Zaman zaman yağan yağmura rağmen sabahın erken saatlerinde başlayan mesai gün boyu sürüyor. Öğleden önce pırasa hasadına katılan işçiler, öğleden sonra kereviz hasadıyla devam ediyor. Üretilen kışlık sebzelerin bir bölümü, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Hasat edilen pırasa, tarlada 2 liradan, karnabahar 1 liradan, brokoli 1.5 liradan, kereviz ise 2.5 liradan satılıyor.

YENİ YILDA UMUTLUYUZ
İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, kentte önemli tarım potansiyelinin bulunduğu söyledi. Tarımın İzmir'de 12 ay devam ettiğini vurgulayan Özen, Türkiye'nin kışlık sebze ihtiyacının karşılanması konusunda kentin önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Teknolojinin tarımla entegrasyonu sonucu üretimde artış yaşandığını kaydeden Özen, "Geçen yılki olumsuzluklara rağmen tarımsal üretimin tüm çeşitlerinde artış yaşandı. 2021 yılına bu olumsuzluklardan kurtulmuş bir şekilde giriyoruz. Tarımsal üretimde çok bereketli bir sezon bekliyoruz. Mevsimden kaynaklı gecikme olsa da üretim alanında daralma yok" diye konuştu.

ÜRETICININ YÜZÜ GÜLDÜ
İZMİR'İN Torbalı ilçesinde kışlık sebze üretimi yapan Nebi Karateke, bin 400 dekarda sebze ürettiklerini söyledi. 20 seneye yakın süredir ailece çiftçilik yaptıklarını belirten Nebi Karateke, "Üretim bu sene beklentimizi karşılıyor. Gidişattan şu an için memnunuz. Özellikle pırasa ve kerevizde üreticilerin yüzü güldü" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kışlık sebzesi İzmir’den haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.