• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Rusya ve Çin’e ihracat trenleri törenle uğurlandı

Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası olan Türkiye, Çin ve Rusya’ya beyaz eşya ve bor taşıyan trenlerini Ankara’dan uğurladı. Ülkemizde üretilen 3 bin 321 bulaşık makinesi, ocak ve fırın, 15 konteyner ile Rusya’nın Vladimir bölgesine taşınacak.

Rusya ve Çin’e ihracat trenleri törenle uğurlandı

30.1.2021

Türkiye'den Rusya ve Çin'e beyaz eşya ve bor taşıyan ihracat trenleri dün Ankara Tren Garı'ndan uğurlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in de katıldığı törende, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rusya'ya gidecek ilk blok ihracat treni ve Çin'e gidecek ihracat trenlerinin büyük bir başarı olduğunu anlattı.

YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATTIK
Çin, Asya, Avrupa ve Orta Doğu'yu ulaşımla birbirine bağlamayı amaçlayan 'Tek Kuşak Tek Yol Projesi'nin önemine değinen Karaismailoğlu, dünya demir yolu taşımacılığında söz sahibi olan Türkiye'nin, Demir İpek Yolu'nun en stratejik bağlantı noktası haline geldiğini söyledi. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinde Bakü'den Kars'a ilk seferini yapan trenin dünya demir yolu taşımacılığına yeni bir yön verdiğini anlatan Karaismailoğlu, 30 Ekim 2017'de faaliyetlerine başlayan bu hattın, Asya ve Avrupa arasında demir yolu yük taşımacılığı alanında yeni bir çağ başlattığını bildirdi.

1 AYDAN 12 GÜNE DÜŞTÜ
Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresinin 1 aydan 12 güne düştüğünü, Marmaray'ın da bu hatta entegre olmasıyla Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki sürenin 18 güne indiğini belirten Karaismailoğlu, "Rusya'ya ilk ihracat trenimiz de Bakü-Tiflis- Kars hattını kullanarak Moskova'ya kadar 4 bin 650 kilometre yol kat edecek. 3 bin 321 bulaşık makinesi, ocak ve fırının, 15 vagona yüklenen 15 konteyner içinde Rusya'nın Vladimir bölgesine taşınacak" dedi.

BORUN ÇİN'E YOLCULUĞU
ENERJI Bakanı Dönmez ise Eti Maden ve TCDD'nin işbirliğiyle Çin'e ilk bor ihracatının gerçekleştiğini vurgulayarak, 2020'de Türkiye'nin maden ihracatının altın hariç bir önceki yıla göre yüzde 1 azalarak 4.27 milyar dolar olduğunu kaydetti. Dönmez, toplam 190 ülkeye ihracat yapıldığını belirterek, Türkiye'nin toplam ihracatında madenciliğin payının yaklaşık yüzde 2,75 seviyesinde olduğunu ifade etti. Dönmez, "2020'de 1.73 milyon ton satışla dünya bor sektöründeki liderliğimizi sürdürdük. Küresel talebin yüzde 57'sini karşıladık" dedi. Eti Maden'in Çin pazarından bu yılın ilk dört ayı için aldığı 400 bin tonluk sipariş miktarının, 2021'de Çin'deki pazar payımızın artarak, liderliğimizin güçlü şekilde süreceğine işaret ettiğini söyleyen Dönmez, "Asya pazarında ciddi bir büyüme potansiyelimiz var" diye konuştu.

Rusya ve Çin’e ihracat trenleri törenle uğurlandı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.