• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mugla’da 50 milyar dolarlık mavi safir var

Mugla’da 50 milyar dolarlık mavi safir var

8.4.2021

MUĞLA'NIN Yatağan ilçesindeki "Mavi safir" (korundum minerali türü) taşı ocağında incelemelerde bulunan DEÜ İMYO Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Hatipoğlu, "Hammadde değeri yaklaşık olarak 50 milyar doları bulan süs taşı potansiyeli şu an yerin altında çıkartılmayı bekliyor" dedi. Aynı zamanda mücevher uzmanı olan Prof. Dr. Hatipoğlu, "Yatağan, Milas ve biraz da Kavaklıdere tarafında bu yataklar var. Yaklaşık 300-500 ton çıkabilecek bir safir oluşumundan söz edilebilir" diye konuştu. Yaptıkları keşif sırasında safire rastladıklarını belirten Sedat Kocagülle de, "Böyle ciddi bir konuda bu kadar geç kalınması bizim için ciddi bir kayıp aslında. Bu taşları bularak kesmeye başladık. Safir taşının ekonomik boyutu karatı 20 dolar ile bin dolar arasında değişir. Önemli olan bu taşın Türkiye'de olmasıdır" açıklamasını yaptı.

ADEM ÜLKER

Mugla’da 50 milyar dolarlık mavi safir var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.