• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ortopedik cerrahide robot teknolojisi

Ortopedik cerrahide ilerlemeler yaşandığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji biriminden Doç. Dr. İsmail Safa Satoğlu ve Op. Dr. Yağmur Işın, robot yardımlı ameliyatların başarılı sonuçlar verdiğini ifade etti

Ortopedik cerrahide robot teknolojisi

5.5.2021

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortopedik cerrahi alanında olumlu ilerlemeler yaşandığını belirten Özel Sağlık Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Biriminden Doç. Dr. İsmail Safa Satoğlu ve Op. Dr. Yağmur Işın, robot yardımlı ameliyatların başarılı sonuçlar verdiğini söyledi. Robot yardımlı navigasyonlu diz ameliyatlarının günümüzde çok sık uygulanmaya başlandığını söyleyen Doç. Dr. Satoğlu, yurt dışında başlayan bu akımın yaklaşık 3-4 yıldır ülkemizde de uygulandığını ifade etti.

ANATOMİ AKTARILIYOR
Süreç hakkında bilgi veren Doç. Dr. İsmail Safa Satoğlu: "Robot yardımlı navigasyon sistemi başlıca hasta anatomisinin bilgilerini bilgisayar ortamına aktaran bir navigasyon sisteminden ve bu bilgilere göre kemik kesilerini sağlayacak robotik koldan oluşur. Hastanın diz eklemi açıldıktan sonra 3 boyutlu eklem bilgileri bilgisayara aktarılır. Bu işlem sırasında hasta hiçbir şekilde radyasyona maruz kalmaz. 3 boyutlu eklem yapısı bilgisayara aktarıldıktan sonra hastada minimum kemik kaybı yapılacak şekilde kemik kesileri planlanır."

PLAN YAPILIYOR
Doç. Dr. Satoğlu şöyle konuştu: "Bu plan yapıldıktan sonra hastaya protez koyulmadan bilgisayar üzerinde protez varmış gibi simülasyon yapılabiliyor. Bu sayedeyumuşak doku dengesi ve diz kıvırma ile düz hale getirme arasındaki eklem boşluğu da değerlendirilebiliyor. Nihai planlama yapıldıktan sonra, bu plana uygun şekilde robotik kol kemik kesilerini yapar ve bilgisayardaki protez son olarak hastaya monte edilir. Protezler koyulduktan sonra navigasyon sistemi üzerinden son değerlendirme yapılır ve ameliyata son verilir."

DAHA HIZLI İYİLEŞME
ROBOTIK diz protezi ile hasta ek radyasyon almadan normal yöntemlere göre daha doğru protez yerleşimi yapılabildiğini vurgulayan Op. Dr. Yağmur Işın, "Daha az kemik kesisi olduğu için de daha hızlı ve daha fonksiyonel iyileşme görülebilir. Hasta anatomisine uygun protez koyulduğundan da protez sağ kalımını artırır. Tanı ve tedavi için mutlaka uzman doktora başvurulmalısınız" dedi.

Ortopedik cerrahide robot teknolojisi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.