• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başvurular 31 Ağustos’ta bitiyor

Yasayla vatandaşlar işletme borçlarından kurtulup yeni bir sayfa açabilecek. Borçlarını yapılandırmak isteyenler 31 Ağustos’a kadar kamu kurumlarına başvuracak, ödemeler 30 Eylül 2021’de başlayacak.

Başvurular 31 Ağustos’ta bitiyor

10.6.2021

Devlet 245 milyar liralık alacağı için barış elini uzatırken milyonlarca vatandaş, işletme borçlarından kurtulup yeni bir sayfa açabilecek. 30 Nisan 2021 itibarıyla kesinleşmiş, vergi, harç, prim borçları ile cezaların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa yürürlüğe girdi. Yasayla, borçlarını yapılandırmak isteyenler 31 Ağustos'a kadar ilgili kamu kurumlarına başvuracak. Yapılandırılan borçlar peşin veya 18 taksitle ödenebilecek. Ödemeler 30 Eylül 2021'de başlayacak. Son yapılandırmadan yararlanan ancak borcunu zamanında yatıramayanlar da yararlanabilecek.

DİKKATE ALINMAYACAK
Vergi cezaları, sigorta primleri, KYK borçlarının yapılandırılması, matrah artırımı, sicil affını da içeren yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, kamuya olan borçların yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı ile vergilendirmede öngörülebilirlik artacak, geçmiş vergi dönemlerine ilişkin riskler ortadan kalkacak, karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemeyen kişilerin yükümlülüklerini yerine getirmeleriyle geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtların dikkate alınmaması sağlanacak.

ANAPARA ÖDEMELERİ
Anapara, taksit ödemesi 20 Mayıs'tan önce olup, kredi ödemelerini aksatanlar, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borcu sahiplerinin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'ndeki kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık'a kadar tamamının ödenmesi, yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlarınca dikkate alınmayacak.

5 YILA KADAR TAKSİT
YURT dışında öğrenim görenlerin borçlarının da yeniden yapılandırılmasına imkan sağlanacak. Hesaplanan borç, ilgilinin durumu ve ödenmesi gereken meblağ dikkate alınarak azami 5 yıla kadar taksitlendirilebilecek. Yapılandırılacak borcun taksitle ödenmek istenmesi halinde borçlular, başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih edecek.

Hazal ATEŞ

Başvurular 31 Ağustos’ta bitiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.