• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ödemesi bugün başlıyor

Salgın nedeniyle kayba uğrayan esnafa yönelik 3 bin lira ve 5 bin liralık hibe desteği ödemeleri bugünden itibaren banka hesaplarına yatırılacak. Bu çerçevede 1 milyon 32 bin kişiye 3 milyar 472 milyon lira ödenecek

Esnafa hibe desteği ödemesi bugün başlıyor

10.6.2021

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın salgın nedeniyle ekonomik zarar gören esnafa yönelik açıkladığı hibe desteği ödemeleri bugün başlıyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş esnafa yönelik 3 bin lira ve 5 bin liralık hibe desteği ödemelerinin bugünden itibaren esnafın banka hesaplarına yatırılmaya başlanacağını duyurdu. Hibe desteği kapsamında 1 milyon 32 bin kişiye 3 milyar 472 milyon lira ödeme yapılacak.

340 MESLEK GRUBUNA
Esnafa salgın döneminde verilen destekler gelecek dönemde de devam edecek. Hibe desteğinden, tiyatrocu, hamal, arzuhalci, ressam, ebru sanatçısı, ayakkabı boyacısı, vale, çorbacı, dublör, pansiyoncu, gözlemeci, güzellik salonu, pazarda çiçek satanların da aralarında yer aldığı 340 ekonomik faaliyet, meslek grubu yararlanıyor. Ticaret Bakanı Muş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hibe desteği ödemelerine başlayacaklarını belirterek, "3 bin lira ve 5 bin lira hibe desteği ödemesi, başvuru sıralaması dikkate alınmak suretiyle yarından itibaren esnafımızın Bakanlığımıza bildirdiği banka hesaplarına yatırılmaya başlanacak" diye konuştu.

23 HAZİRAN'A KADAR
Ticaret Bakanlığı tarafındann yaşama geçirilen hibe desteğine başvurular 23 Haziran akşamına kadar sürecek. Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında 5 bin lira hibe desteği 188 bin 194 kişiye, 3 bin lira hibe desteği 843 bin 683 kişiye ödenecek. Toplamda 1 milyon 31 bin 877 kişiye 3 milyar 472 milyon 19 bin lira hibe desteği ödemesi bugün itibarıyla hak sahiplerinin banka hesaplarına aktarılmaya başlanacak. Daha önce 3 ay biner lira gelir kaybı desteği alanlar dördüncü ay için de bin lira aldıktan sonra hibe desteğine başvurabiliyor. Bu kapsamda 1500 liralık sigorta prim desteği bu ay sonuna kadar sürdürülecek.

KİMLER BAŞVURABİLİYOR
5 bin lira verilecek birinci grupta; kayak pisti işletmeleri, kaplıca, ılıca, içmeler, spa merkezleri, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kokteyl, düğün, balo salonları, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler vb. yer alıyor. 3 bin lira verilecek ikinci grupta; oyuncu seçme ajansları, havacılık, yelkencilik, gemicilik kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazar, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı vb yer alıyor.

HAZAL ATEŞ

Esnafa hibe desteği ödemesi bugün başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.