• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mühendis Sözeri ile babası ata tohumlarıyla domates üretiyor

Mühendis Sözeri ile babası ata tohumlarıyla domates üretiyor

10.6.2021

DENİZLİ'DE orman mühendisi Aslı Sözeri, babası Ali Sözeri ile birlikte 5 yıldır ata tohumu domatesleri korumak için üretim yapıyor. Özel serasında ata tohumundan domates fidanı da üreten Sözeri, çoğunu ücretsiz olarak dağıtıyor.

Sözeri'nin kuraklığa dayanıklı, kokulu, pembe renkli domatesleri 500 grama kadar büyüyebiliyor. Aslı Sözeri, "Ben Londra'da ata tohumu üretimi konusunda eğitim aldım. Ata tohumlarımız Türkiye'nin iklimine daha uygun" dedi. 1975 yılından beri fidancılık işiyle uğraşan Ali Sözeri ise ata tohunun kaybolmaması için mücadele ettiklerini söyledi.

Mühendis Sözeri ile babası ata tohumlarıyla domates üretiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.