• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekmeğe yapılan zamma vatandaşlardan tepki

İzmir’de 200 gram ekmeğin 30 kuruş zam yapılarak 1 lira 80 kuruştan satılmaya başlanması tüketicileri isyan ettirdi. Vatandaşlar, “Ekmeğimizle oynamayın. Artış oranı daha düşük olmalıydı. Karar gözden geçirilmeli” dedi

Ekmeğe yapılan zamma vatandaşlardan tepki

4.7.2021

İzmir'de Fırıncılar Odası'ndan gelen zam talebinin İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nce uygun görülmesi sonucu ekmeğe yapılan yüzde 20 zam tepki çekti. İzmir'de 200 gram ekmeğin 30 kuruş zam yapılarak 1 lira 80 kuruştan satılmaya başlanması tüketicileri isyan ettirdi. Zam oranının yeniden gözden geçirilmesini isteyen vatandaşlar, "Ekmeğimizle oynamayın. Artış oranı daha düşük olmalıydı" görüşünü dile getirdi. İzmir'de ekmeğe yüzde 20 zam yapılmasına karşı çıkan apartman görevlisi Harun Duru, "Bizim gibi asgari ücretli çalışan kesim için yüzde yirmilik bir zam çok. Günde 5 ekmek alıyoruz. Bir lira fark etti. Bütçemizde ayda bir anda 30 liralık bir açık oluştu. Daha makul bir artış yapabilirlerdi" dedi.

TÜKETİCİ ŞAŞKIN
Temizlik görevlisi Seher Şanal ise "Biz bir kaç ekmek alıyoruz, günde 10-14 ekmek alanlar var. Temel gıda olan ekmeğe yüzde 20 zam yapılması şaşırtıcı. Bu zam kararının tekrar gözden geçirilmesi gerekli" diye konuştu.

MALİYETLER BİZİ ZORLADI
İzmir Fırıncılar Odası'nın zam talebinin konfederasyon tarafından olumlu karşılandığı öğrenildi. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve fırıncı Hüseyin Sağır, ekmeğe zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Fırıncı Sağır, artan maliyetler karşısında yapılan küçük zamla ancak nefes alacaklarını belirtirken, ekmek israfının önlenmesi konusunda çalışma yapılmasını istedi.

FATİH ŞENDİL

Ekmeğe yapılan zamma vatandaşlardan tepki haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.