• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çırak ve kalfa ücretlerine devlet desteği Eylül’de artıyor

Çırak ve kalfa ücretlerine devlet desteği Eylül’de artıyor

21.7.2021

Küçük işletmelerde yüz yıllardır eleman yetiştirmede önemli bir yeri olan "usta-çırak" dönemi yeniden canlandı. Hükümet, ekonomi reform programı kapsamında Eylül ayı itibariyle mesleki eğitim merkezlerini gençler için daha cazip kılmak adına kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlayacak. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin ücretleri kamu tarafından karşılanarak işveren üzerindeki yükler hafifletilecek. Çırak ve öğrencilerin aylık kazanç tutarları 1 Ocak ile 31 Aralık arasında günlük 59.33 lira, aylık 1788 lirayı buluyor. Hükümet, 150 bin olan kalfa sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefliyor. Genç istihdamını artırmak amacıyla hazırlanan "Genç Ulusal Strateji Belgesi" Eylül'de açıklanacak. Kısmi süreli çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerine ilişkin yasal çalışma da 31 Aralık'ta tamamlanacak. Bu düzenleme ile yarı zamanlı çalışanların sayısında önemli oranda artış olacak.

■ HAZAL ATEŞ

Çırak ve kalfa ücretlerine devlet desteği Eylül’de artıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.