• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Güven arttı üretim şahlandı! Reel kesimin güveni 9 yılın zirvesinde

Son dakika... Ekonomideki güçlü seyir üçüncü çeyreğe de taşındı. Rel sektörün güveni 2012’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Kapasite kullanım oranı da 19 ayın zirvesinde.

Güven arttı üretim şahlandı! Reel kesimin güveni 9 yılın zirvesinde
SABAH

27.07.2021, 09:10

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Türkiye ekonomisini sadece döviz kuru-faiz-enflasyon parantezine hapsetmeye çalışanların gerideki yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme temelli asıl fotoğrafı gözlerden kaçırma çabaları boşunadır" tespiti dün açıklanan verilerle bir kez daha haklı çıktı.

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 20'nin üzerinde büyümesi beklenen ekonomideki güçlü seyrin üçüncü çeyrekte de devam ettiği kapasite kullanım oranı, güven endeksleri ve ihracat rakamları ile somutlaştı.

ÜRETİM ARTIŞI HIZLANDI
Tam kapanmanın sona ermesiyle birlikte iç talebin patladığı, yurtdışı siparişlerin de hız kesmediği temmuz ayında reel sektör üretime tam gaz devam etti.

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı, temmuzda hazirana göre 0.1 puan artarak yüzde 76.7'ye çıkarak Aralık 2019'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Pandemi öncesi 2020'nin şubat ayında yüzde 76 olan kapasite kullanım oranı, nisan sonunda yüzde 61.6'ya gerilemişti.

GÜVEN PERÇİNLENDİ
İç ve dış talepteki canlılığı yanı sıra, hükümetin devam eden destekleri reel sektörün güvenini de perçinledi. Reel kesim güven endeksi temmuzda 1.8 puan artarak 114.8 seviyesine çıktı. Böylece endeks 2012 yılının nisan ayından bu yana (115.4) en yüksek seviyeye ulaştı. 2020'nin şubat ayında 106.9 olan endeks, pandemi ile birlikte nisanda 66.8'e inmişti.

Genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

BÜYÜME TAHMİNLERİ AŞAR
Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, açıklanan verilerin büyümenin tahminlerin üzerine çıkacağına işaret ettiğini belirterek, "İkinci çeyrek için açıklanacak güçlü çift haneli büyüme oranının da katkısıyla yılın genelinde yüzde 7 oranında bir büyüme gerçekleşmesi muhtemel görünmektedir" dedi.

İHRACATTA GÜNLÜK REKOR
Haziran ayında ihracatta 4 rekor birden kırılırken, temmuz ayında da tarihi başarılara imza atılıyor. TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın takvim ve baz etkisine rağmen rekor kırmaya devam ettiğini belirtti.

"Daha önce 31 Mayıs 2019'da ulaşılan günlük 1.3 milyar dolarlık ihracat rekoru, 14 Temmuz'da 1 milyar 310 milyon dolar, 16 Temmuz'da ise 1 milyar 540 milyon dolarla tazelendi" dedi.

GÜVEN ENDEKSLERİ YÜKSELİYOR
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sektörel güven endeksleri de yılın üçüncü çeyreğine artışla başladı. Güven endeksi temmuzda; hizmet sektöründe yüzde 5.8, perakende ticaret sektöründe yüzde 3.7 ve inşaat sektöründe yüzde 4.7 arttı.

Hizmet sektörü güven endeksi 114.8 ile 2020 şubattan bu yana en yüksek seviyeye, perakende ticaret sektörü güven endeksi 109.6 ile 2020 kasımından bu yana en yüksek seviyeye, inşaat sektörü güven endeksi ise 86.3 ile 2020 aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Güven arttı üretim şahlandı! Reel kesimin güveni 9 yılın zirvesinde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.