• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türkiye, 2022’ye kendi dijital parasıyla girecek

Türkiye, 2022’ye kendi dijital parasıyla girecek

2.8.2021

MERKEZ Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, alışverişte, ticarette kullanılan dijital para çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü belirterek Eylül ayında pilot uygulamaya başlanacağını duyurdu. Pilot uygulamaların bu yıl başarılı olması durumunda 2022 yılında Türkiye kendi ürettiği dijital parayı kullanıma çıkarabilecek. Pilot uygulamayla dijital paranın gerçek hayatta kullanımına yönelik tüm senaryolar test edilecek, tasarımına yönelik daha kapsamlı bulgular ortaya konulacak. MERKEZ Bankası, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında, dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısı netleştiriliyor. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, konuyla ilgili olarak çok detaylı bir çalışmanın sürdürüldüğünü açıkladı. Avrupa Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası da kendi dijital paralarını çıkarmak için çalışma yapıyor. Merkez Bankasının dijital cüzdan, transfer işlemlerini blockchain teknolojisi ile gerçekleştirmesi öngörülüyor. Böylece dijital paralarla yapılan işlemler kayıt altına alınırken yasal olmayan uygulamaların da önlenmesi hedefleniyor.

HAZAL ATEŞ/ANKARA

Türkiye, 2022’ye kendi dijital parasıyla girecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.