• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarımda aşırı su tüketimine son

Tarımda aşırı su tüketimine son

15.9.2021

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sulama sistemlerinin modernizasyonuna ağırlık vererek, suya göre tarım yapılacağını belirtti. Yeraltı sularının yetersiz seviyede olduğu havzaları belirleyen bakanlık, buralarda su tüketimi yüksek mısır gibi ürünler yerine, suya ihtiyacı daha az olan bitkilerin yetiştirilmesini sağlayacak.

SUYA GÖRE TARIM DÖNEMİ
Pakdemirli, "Kuraklık koşullarını düşünerek su tasarrufu sağlayan bir sistem için çalışıyoruz. Daha az su tüketen bitkilerin üretimini artırmaya yönelik destekleme modelleri oluşturuluyor. Çok su tüketen ürünlerin ekiminden kaçınmak ve yörenin iklimsel koşullarına uygun, daha az suya ihtiyaç duyan ürünler teşvik edilecek" dedi. Bakanlık, daha önce su kısıdı olan havzalarda damla sulama yapmayan mısır üreticilerine fark ödemesi desteği verilmeyeceğini, bu havzalarda az su tüketen mercimek veya nohut yetiştiren çiftçilere ilave yüzde 50 fark ödemesi desteği, yem bezelyesi, fiğ, burçak ve mürdümük eken çiftçilere ise ilave yüzde 50 yem bitkileri üretim desteği ödeneceğini açıklamıştı.

Tarımda aşırı su tüketimine son haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.