• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Karnabahar tarlada 4 tezgahta 15 lira

Tarladan alış fiyatı 4 lira olan karnabahar halden pazarcılara kilosu 5 ila 5.50 liradan veriliyor. Şifa deposu ürünün satış fiyatı pazarlarda 9-12, market ve manavlarda ise 13-17 liraya çıkıyor

Karnabahar tarlada 4 tezgahta 15 lira

13.10.2021

Sebze meyvede tarladan tezgaha, oradan da sofralara gelinceye kadar geçen süreçte yaşanan fiyat artışları vatandaşları isyan ettirmeye devam ederken, kışa girerken denetimlerin sıklaştırılması dikkat çekiyor. Kış sebzeleri ve meyvelerinin etiketleri görenleri şaşkına çevirirken, sofraların vazgeçilmez vitamin deposu karnabahardaki fiyat artışı serüvenini mercek altına aldık.

ARACILAR ARASINDA
Pazarın, manavın imparatoru karnabaharın tarlada üreticiden çıkış fiyatı 3.5- 4- 4.5 lira arasında değişiyor. Sebze meyve halinden pazarcılara 5 ila 5.50 liradan verilen karnabaharın semt pazarlarındaki satış fiyatı 9-12 liraya çıkıyor. Fiyatlardaki tırmanış internetten satışlarda daha da çarpıcı rakamlara ulaşıyor. Öyle ki sanal marketlerde kilosu 13 ila 14.5 lira arasında satılan karnabahar semtine göre bazı manav ve marketlerde ise 14 lira ila 17 liraya kadar fırlayıp tavan yapıyor. Vatandaşlar, tarladan sofraya gelene kadar fiyatı 3-4 kez katlanan karnabaharın satış rakamının aşağıya çekilmesi için aracılar arasındaki kontrollerin sürdürülmesi talebinde bulundu.

FİYATI KALİTEYE GÖRE DEGİSİYOR
İZMİR Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Orhan Doğan, karnabahar fiyatlarının üreticiden de yüksek fiyata alındığını, fiyatın kalitesine göre değişebildiğini belirterek, "Biz ürünü yüzde 8 gibi küçük komisyonla satıyoruz" dedi.

TOLGA TEKİN

Karnabahar tarlada 4 tezgahta 15 lira haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.