• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konut fiyat artışında dünya şampiyonu Türkiye

verilerine göre, 2010 yılından bu yana konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke yüzde 106.8’lik artışla Türkiye oldu. 39 ülkenin yer aldığı araştırmaya göre, Türkiye, konut satış fiyatı artışında OECD’yi 4’e, Euro Bölgesi’ni ise 16’ya katladı

Konut fiyat artışında dünya şampiyonu Türkiye

03.05.2018, 00:00

YAVUZ KARAMAN

Son yıllarda sergilediği yüksek büyüme performansıyla dikkat çeken Türkiye, konut fiyatı artışında da dünya liderliğine yükseldi. Küresel gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Coldwell Banker, OECD verilerine göre dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkelerin listesini yayınladı. 39 ülkenin yer aldığı araştırmaya göre, konut fiyatlarının 2010 yılında bu yana nominal olarak yüzde 106.8 arttığı Türkiye, birinci sırada yer aldı. Türkiye'yi Yüzde 94.7'lik fiyat artışıyla Brezilya, yüzde 82.2 ile İzlanda yüzde 72.9'la Estonya, yüzde 56.5'le İsveç (56,5), yüzde 56.4'le İsrail, yüzde 54.3'le Kanada yüzde 49.2 ile Çin, yüzde 48.8'le Avusturya ve yüzde 47.2 ile Endonezya izledi.

HEPSİNİ KATLADIK

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, araştırmanın OECD ve Euro Bölgesi'ndeki konut satış fiyatlarının ortalama yükseliş oranlarını da ortaya koyduğunu belirterek "2010-2017 yılları arasında OECD ülkelerindeki ortalama fiyat artışı yüzde 24.7 seviyesinde gerçekleşirken, geçtiğimiz 7 yılı ciddi bir finansal belirsizlikle geçiren Euro Bölgesi'nde ise bu rakam yüzde 6.7 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye'deki konut satış fiyatı artışının yüzde 106.8 olduğunu düşündüğümüzde, ülke olarak, konut fiyatı artışında OECD'yi 4'e, Euro Bölgesi'ni ise 16'ya katladığımızı ifade edebiliriz" dedi.

KİRALIKTA ÜÇÜNCÜ

2010-2017 yılları arasındaki kiralık konut fiyatlarında en fazla artışın yüzde 123.1'le Estonya ve e yüzde 75.6 ile Litvanya'da olduğunu ifade eden Gökhan Taş, "Türkiye ise yüzde 58.5'lik artışla listenin üçüncü sırasında. İlk 10'daki diğer ülkeler ise, Rusya, İzlanda, Güney Afrika, Şili, Avusturya, Kolombiya ve Letonya olarak sıralanıyor" diye konuştu.

AKDENİZ ÜLKELERİNİ KRİZ VURDU

- Araştırmada yer alan 39 ülkeden 34'ünde konut fiyatlarının arttığı gözlenirken, 5 ülkede ise konut fiyatları geriledi.
- Dünyada konut fiyatlarının en fazla düştüğü ülke, uzun yıllardır krizle boğuşan Yunanistan oldu. Yunanistan'daki konut fiyatları 7 yılda yüzde 37.3 geriledi.
- Yunanistan'ın ardından konut fiyatlarının düşüş gösterdiği ülkeler yüzde 17.4 ile İspanya, yüzde 15 ile İtalya, yüzde 11.5 ile Rusya ve yüzde 4.8 ile Slovenya oldu.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur: "Konut fiyatlarındaki artışı analiz etmek için uzun vadeye bakmak gerekiyor.
Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki; Türkiye'de 10 yıllık dönemlerde gayrimenkul her zaman en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. OECD ülkeleri arasında ne kadar çok konut satışı gerçekleştirsek de dünyadaki marka şehirler arasında yerimizi daha iyi noktalara getirmek için yapacak çok iş var. Konut ve inşaat sektöründe 120 yıldır aynı iş modelleri hakim. Teknoloji gerekliliktir, ihtiyaçtır, demirbaştır.
Türkiye'nin rekabetçi bir seviyeye gelebilmesi için ise inovasyon şarttır. Gayrimenkul sektörünün işleyişinin sürdürülebilirlik açısından gelişmiş ülkelerdekine benzer bir yola girmesi gerektiği kanaatindeyim."

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz : "Türkiye'deki gayrimenkul sektörünün 2000'li yıllarla birlikte başlayan dönüşüm süreci tün dünyaya örnek oldu. Bu başarı da gayrimenkul fiyatlarına yansıdı. Fiyatlardaki artış gelecek dönemde de devam edecek. Bugüne kadar Türkiye'deki konut fiyat artışını İstanbul sırtlamıştı. Bundan sonraki hareket Anadolu'nun büyük şehirlerinde yaşanacak.
Bunların başında da İzmir geliyor. Geçtiğimiz günlerde Knight Frank tarafından yayınlanan araştırmaya göre de İzmir 2017 yılında dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ikinci şehir oldu. Bu da İzmir'in, Anadolu'nun potansiyelini gösteren çok önemli bir veri."

Konut fiyat artışında dünya şampiyonu Türkiye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.