• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İnşaat sektörü yeni döneme umutla girdi

İnşaat sektörü yeni döneme umutla girdi

12.07.2018, 00:34 Güncelleme Tarihi: 12.07.2018, 00:41

Türkiye yeni bir sisteme geçerken, yetki alanı yeniden tanımlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dümenine getirildi. Yeni döneme umutla giren inşaat sektörü temsilcileri, sektörün içinden bir ismin bakan olmasından memnun

Türkiye, 24 Haziran seçimleriyle yeni bir sisteme adım attı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz'da yemin ederek yeni görevine başladıktan hemen sonra yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabineye, inşaat ve gayrimenkul sektörünün çok yakından tanıdığı bir isim de dahil oldu. Son olarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (Emlak Konut GYO) genel müdürü olarak görev yapan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı.

'BİZDEN BİRİ'

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Murat Kurum'un inşaat sektörünün önünü açacak hamleleri çok iyi bildiğini belirterek, "İhtiyaçları kaynağından bilen birinin aramızdan çıkması, sektöre yeni ufuklar açacaktır" dedi.

KONUTDER

Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, yeni sistemin ciddi bir değişim ve reform sürecinin başlangıcı olduğunu vurguladı.
Yeni kabinede ekonomiyle ilgili neredeyse tüm bakanlıkların, konularında yetkin özel sektör ve STK temsilcilerinden seçildiğini ifade eden Elmas, "Yeni sistemle birlikte bürokratik işlemler hızlanacak, karar mekanizmaları daha hızlı ve etkin işleyecek. Her alanda yeni yatırımlar hayata geçirilecek" diye konuştu.

GYODER ÜYESİ

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, yeni sistemin getireceği avantajlarla ekonomik istikrarın devamı edeceği tahminini ifade ederek, "Ekonomimizin çok daha güçlü hale getirilmesi için gerçekleştirilecek yeni yapısal reformların en büyük destekçisi olacağız" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atanan Murat Kurum'un GYODER Yönetim Kurulu Üyesi olduğuna da dikkat çeken Yetgin, şunları söyledi:
"Bugüne kadarki bilgi birikimi ve tecrübesiyle sektörde önemli bir yere sahip Murat Kurum'un, ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün gelişmesinde başarılı çalışmalarına devam edeceğine ve ülkemizin kendi şehir kültürünü ihya edecek atılıma imza atacağına inancımız tamdır." Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise Murat Kurum'un Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atanmasının inşaat sektöründe çok olumlu karşılandığını söyledi.
Kurum'un sektörün artılarını ve eksilerini yakından bilen bir isim olduğuna dikkat çeken Çetinsaya, "Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü döneminde planlı ve yaşanılabilir kentlerin oluşturulmasına öncülük etti. Yaptığı birçok hamle ile sektörü daima canlı ve dinamik tuttu" görüşünü dile getirdi.

DİKKATLERİ ÇEKTİ

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Özen Kuzu da, Murat Kurum'un gayrimenkul sektöründe kampanyalar ve şehirleşme projeleriyle dikkatleri üzerine çektiğini dile getirdi. Kuzu, "Kurum'un Çevre ve Şehircilik Bakanı olması sektörümüz adına sevindirici bir gelişme" dedi.

İnşaat sektörü yeni döneme umutla girdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN