• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mega projeler hız kazanacak

Mega projeler hız kazanacak

12.07.2018, 00:42

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ile yeniden yapılandırılmasının ardından mega projelerin hız kazanması bekleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeniden yapılandırılmasının ardından gözler, dünyaya örnek gösterilen mega projelere çevrildi. İstanbul Yeni Havalimanı'ndan Kanal İstanbul'a, Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nden Kuzey Marmara Otoyolu'na kadar projelerde süreçler yeni dönemde hızlanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevine getirilen Cahit Turhan'ın odaklanacağı konuların başında mega projeler yer alıyor. Bu projelerden biri, ilk fazı 29 Ekim'de hizmete girecek İstanbul Yeni Havalimanı olacak. Havalimanında günlük 3 bin 500 uçağın iniş-kalkış yapması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberi planlandı. Yeni havalimanının tüm etapları tamamlandığında yolcu kapasitesi 150 milyona kadar çıkacak.

Dünyada bir ilk olan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi kapsamında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneliyle, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tüneli birleştirilecek.
9 farklı raylı sistem hattını entegre edecek proje tamamlandığında günde 6,5 milyon kişinin yolculuk gerçekleştirmesi öngörülüyor. Etüt proje çalışmaları devam eden proje için kamu-özel işbirliği modelinin kullanılması planlanıyor.

45 KM'LİK KANAL

Kamuoyuna 'çılgın proje' olarak yansıyan Kanal İstanbul Projesi, kentin Avrupa yakasında Karadeniz'i ve Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak.
Yaklaşık 45 kilometrelik Kanal İstanbul'un güzergahı, Küçükçekmece- Sazlıdere-Durusu koridoru olarak belirlendi.
Projenin, inşaat safhasının yaklaşık 5 yıl sürmesi, asgari ekonomik ömrünün de 100 yıl olması planlanıyor.
Yaklaşık 1 milyar 198 milyon dolar maliyetli Kuzey Marmara Otoyolu'nun yapım çalışmaları devam ediyor. Projenin İstanbul Yeni Havalimanı'na hizmet verecek kesimleri, havalimanı açılmadan devreye girecek. Geriye kalan kesimler ise 2019'da tamamlanacak.

Mega projeler hız kazanacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN