• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyüyen Türkiye’ye güçlü

32 maddelik ekonomi paketi kapsamında ’nın temel görev ve yetkilerinde önemli değişikliğe gidilirken, zorunlu karşılıkların etkinliği artırıldı

Büyüyen Türkiye’ye güçlü Merkez Bankası
Giriş Tarihi: 13.7.2019

Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Uysal'ın getirilmesiyle yeni bir dönem başlarken, ekonomi paketi kapsamında Banka'nın temel görev ve yetkilerinde de önemli değişikliğe gidildi. Önemli bir para politikası aracı olan zorunlu karşılıkların etkinliği arttırılıyor. Merkez Bankası, karşılıkların belirlenmesinde bilanço içi ve dışı unsurları da dikkate alacak, banka talepleri anlık karşılanacak. Bankalar muhtemel zararlar için yeterli karşılık ayıracak. Kredi karşılıkları kurumlar vergisinde gider kabul edilecek. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen 32 maddelik pakete bankacılık sektörüne ilişkin yeni düzenlemeler de eklendi. Ekonomi paketinde Merkez Bankası ve bankacılık sektörüne ilişkin bazı yeni adımlar şöyle:

İHTİYAT AKÇESİ HÜKMÜ

- Zorunlu karşılıkların etkinliği arttırılıyor.

- Banka talepleri gerçek zamanlı ve anlık karşılanacak. Bu taleplerin karşılanması için bankaca kurum ve kuruluşların bilgi işlem sistemlerine erişim sistemleri kurulabilecek.

- Zorunlu karşılık oranı, mevduat veya katılım fonlarından olağanüstü çekilişler ve birleşme, devir, bölünme hallerinde yapılacak işlemler de dâhil her türlü usul ve esas, bankaca belirlenecek.

- Merkez Bankası'nın yıllık safi karının yüzde 20'sinin ihtiyat akçesine ayrılacağına yönelik hüküm kaldırılıyor. Hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden yüzde 6 oranında ilk kar hissesi hissedarlara dağıtılmaya devam edilecek. Birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilecek.

- Maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ayrılan ihtiyat akçelerinin tamamı, birikmiş fevkalade ihtiyat akçelerinin ise son yılın karından ayrılan kısmı hariç tamamı Genel Kurul kararı aranmaksızın Hazine'ye verilecek. Bunun ödenmesinden sonra kalan miktarın yüzde 10'u, fevkalade ihtiyat akçesi" yerine, ihtiyat akçesine aktarılacak.

- Bankalar, kredilerle ilgili doğan ve doğması muhtemel zararları karşılamak için yeterli düzeyde karşılık ayıracak.

TORBA YASA KOMİSYONDAN GEÇTİ

- Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Teklifle şirketlerin borçları yeniden yapılandırılacak. Torba teklifte ayrıca, varlık barışının uzatılması, vergi incelemeleri ile ilgili düzenleme, yurtdışı harç miktarının 50 liraya çıkarılması maddeleri de yer alıyor.

YENİ DÖNEMDE YENİ ADIMLAR

- Bilanço içi ve dışı unsurlar da dikkate alınacak
- Banka talepleri anlık karşılanacak
- Bankalar muhtemel zararlar için yeterli karşılık ayıracak
- Kredi karşılıkları kurumlar vergisinde gider kabul edilecek
- SGK Merkez'le sağlık dışındaki verileri paylaşacak

Büyüyen Türkiye’ye güçlü Merkez Bankası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA