• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Öğrenci evini kiralayan değil alan kazanıyor

Bir öğrencinin 4 yıllık lisans eğitimi boyunca kira için, bir ev satın alacak tutarda para harcadığını söyleyen Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin, “Şu anki konut kredi faiz oranlaryla, bu kira tutarlarına yakın taksitlerle konut satın almak mümkün” dedi

Öğrenci evini kiralayan değil alan kazanıyor
Giriş Tarihi: 16.8.2019

Ünıversite sınav sonuçlarının açıklanması kiralık konut piyasasını hareketlendirdi. Online gayrimenkul açık artırma sitesi Tapu.com'un verilerine göre öğrenciler ortalama bin-bin 500 liralık konutları kiralama eğiliminde. Öğrencilerin lisans eğitimi için en çok tercih ettiği illerin başında Eskişehir, İstanbul, Samsun, İzmir ve Bursa geliyor. Üniversitelerin yoğun olduğu ve öğrencilerin en çok tercih ettiği semtlerde ise ev kiraları da artışa geçmeye devam ediyor. Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin, konut kredisi oranlarının kamu bankalarında aylık yüzde 0.99'a indirilmesiyle birlikte öğrenciler için ev kiralamak yerine ev almanın ciddi bir alternatif haline geldiğini söyledi.

'PRİM DE YAPACAK'

Üniversite lisans eğitiminin en az 4 sene sürdüğünü hatırlatan Erşahin, bir öğrencinin lisans eğitimi sonunda ödediği kiranın ortalama 70 bin 80 bin lira seviyesine ulaşabildiğine dikkat çekti. 100 bin TL altında konut satın almanın mümkün olduğunu belirten Emre Erşahin, şunları söyledi:

"100 bin TL altında 144 adet konut satışta, özellikle Ankara'da yoğunlaşan alternatifler var. Öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda ev kiralarını en az 4 yıllık eğitim süresiyle çarptığımızda aslında bir öğrenci ailesinin kiraya ödediği ortalama miktarla ev satın almasının mümkün olduğunu ve bu satın almanın uzun vadede daha kazançlı olduğunu söyleyebiliriz, üstelik satın alınan konutun 4 yıl sonraki satış değeri de TL bazında artmış olacak, bu durumda aileler hem alırken hem satarken kar edebilir."

Öğrenci evini kiralayan değil alan kazanıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA