• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Balıkçılar bu gece ‘vira bismillah’ diyecek

Balıkçılar bu gece ‘vira bismillah’ diyecek
Giriş Tarihi: 31.8.2019

1 Eylül’de sona erecek av yasağı öncesinde balıkçılar tüm hazırlıklarını yaparak gözünü saate çevirdi. Ağlarını onaran, teknelerinin bakımını yapan balıkçılar bu gece 00.00’dan itibaren denize açılacak, balık fiyatları ucuzlayacak

Av yasağının bitmesiyle denize açılmak için sabırsızlanan balıkçılar son hazırlıklarını yaparken, hepsinin temennisi bereketli bir sezon geçirmek. 15 Nisan'da denizde başlayan av yasağı yarın itibariyle resmen sona erecek ve yasağın bitmesiyle balıkçılar 4 ay 17 gün aradan sonra 'Vira Bismillah' diyecek. Güzelbahçe Balıkçı Limanı'nda demirleyen balıkçı teknelerinde yasak öncesi son hazırlıklar tamamlanıyor. Geride kalan 140 günlük sürede teknelerin bakımları yapıldı, ağlar onarıldı ve teknelere çekilmeye başladı. Uzun bir aranın ardından yeniden denize inecek balıkçılar sabırsız ve heyecanlı.
BEREKETLİ GEÇSİN
Denize açılmak için tüm hazırlıkları yaptıklarını aktaran balıkçı Mehmet Arslan, "Cumartesi gece 00.00'dan sonra denize açılacağız. Bazı arkadaşlarımız tamir ettikleri ağları teknelere almaya başladı. Ağların hepsinin tamiratı en ufak noktasına kadar yapıldı. Ayrıca 4 ay içinde teknelerin bakımı tamamlandı. Şimdi sıra ekmek paramızın peşinde denize açılmaya geldi" dedi. Balıkçılıkta denizin ve havanın durumunun çok önemli olduğunu belirten Arslan, bereketli bir sezon geçirmeyi temenni etti.

FİYATLAR DÜŞECEK

Balıkçıların 140 gün aradan sonra denize inmesiyle balık fiyatlarında önemli oranda indirim bekleniyor. Balığın bolluğuyla fiyatlarda büyük düşüş olacağını belirten balık satıcısı Osman Kocabıyık, "Balıkçılar cumartesi gecesi denize açılacaklar. İnşallah bol ve bereketli bir sezon geçiririz. Çünkü balık fiyatları yüksekti. Yasak bittikten sonra fiyatlarda büyük bir düşüş olur. Böylece vatandaşlarımız daha ucuza balık yer. Pazar ve pazartesi gününden itibaren balık tezgahları bollaşacaktır. Şu an 100 lira olan bir balık, ilerleyen günlerde 50 liraya dek düşer" dedi.

ALABALIKTAN YILLIK 8 MİLYON EURO GELİR

Türkiye'de tatlı su balığı üretiminin öncüsü Kahramanmaraş'ta yılda 5 bin ton balık ve ortalama 8 milyon euro gelir elde ediliyor. İlde 41 adet Su Ürünleri Yetiştiricilik Belgesi olan balık üretim işletmesi var. Su zengini kentte baraj göllerinde 18, beton havuzlarda ise 23 tesiste üretim yapılıyor. Dünyanın dört bir yanına gönderilen tatlı su balığı olan alabalıktan yılda ortalama 8 milyon euro gelir elde ediliyor. Kahramanmaraş'ta balık üretiminin yılın dört mevsimi sürdüğünü söyleyen Su Ürünleri Mühendisi Feridun Özdemir, balıkların başta Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini belirtti.

AÇILIŞ ERDOĞAN'DAN

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca, Başkan Tayyip Erdoğan tarafından bu gece su ürünleri av sezonunun açılacağı bildirildi. Bakanlık açıklamasında, Erdoğan ile Bakan Bekir Pakdemirli'nin bu gece su ürünleri av sezonunu açacağı belirtilerek, "Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2019'da kapanan genel av sezonu, 1 Eylül 2019'da açılıyor. Akdeniz'de avlanan balıkçılar için ise av sezonu 16 Eylül 2019'da başlayacak. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanımızın katılımı ve Bakanımız Pakdemirli'nin ev sahipliğinde İstanbul Poyrazköy'de '2019-2020 Su Ürünleri Av Sezonu Açılış' programı yapılarak 'vira bismillah' denilecek" denildi.

Balıkçılar bu gece ‘vira bismillah’ diyecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN