• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kentsel dönüşümde ‘bittikçe sat’ dönemi

2 Eylül’den itibaren, kat karşılığı usulüyle projesi yapan müteahhitler, inşaatlarını belli bir oranda tamamlamadan daire satamayacak

Kentsel dönüşümde ‘bittikçe sat’ dönemi
Giriş Tarihi: 31.8.2019

21 Haziran'da yürürlüğe giren 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası'na göre, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesiyle dönüşüm projesi geliştiren müteahhitler, 2 Eylül'den itibaren inşaatlarını tamamladıkları oranda, arsa sahiplerinin onayı ve belediyenin izniyle satış yapabilecek. Yasayla müteahhitlere, proje maliyetinin yüzde 10'una kadar teminat gösterme zorunluluğu da getirildi.

'DESTEKLİYORUZ'

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, 2 Eylül itibariyle müteahhitler, arsa sahipleri ve tüketiciler açısından yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, "Arsa sahipleri lehine teminat verme zorunluluğu, tüketiciler lehine inşaatın seviyesine göre bağımsız bölüm satma zorunluluğu önemli bir adımdır. Devamının birçok konuda geleceğine inanarak bu düzenlemeyi destekliyoruz" dedi.

ARSA SAHİPLERİ DE SORUMLU OLACAK

Riskli yapıların yenilenmesinde veya riskli alanlarda yapılan inşaatlarda müteahhit, kendi payına düşen bağımsız bölümü belediye veya il özel idaresinden inşaatın ilerleme seviyesine göre satabilecek.

- Belediye satış için inşaatta inceleme yaparak tamamlanma oranını tespit edecek ve bu oranın yüzde 10 altına denk gelecek şekilde bağımsız bölüm satışına onay verdiğini tapu müdürlüğüne bildirecek.

- Müteahhitin satış için arsa sahiplerinin tamamının onayını alması gerekecek.

- Arsa sahipleri onay vermeleri halinde tüketicilerin uğrayacakları zarardan müteahhitle birlikte sorumlu olacak.

- Riskli yapılarda belediye veya il özel idaresine maliyetin yüzde 10'u kadar teminat verilmesi zorunlu olacak.

- Riskli alanda inşaat alanı 50 bin metrekareye kadar olan yapılarda maliyetin 10'u, 50 bin-75 bin metrekare arası yapılarda maliyetin yüzde 8'i, 75 bin-100 bin metrekare arası yapılarda maliyetin yüzde 6'sı, 100 bin metrekarenin üstü yapılarda maliyetin yüzde 4'ü kadar teminat vermesi zorunlu olacak.

Kentsel dönüşümde ‘bittikçe sat’ dönemi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA