• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ya rakip Kalashnikov

Tesla’ya rakip Kalashnikov

27.08.2018, 00:28

Rus silah üreticisi , CV-1 isimli elektrikli otomobil modelini tanıttı. Rus basınına göre CV-1, ’nın elektrikli otomobillerine rakip olabilir

GELECEĞE BAKIŞ - ERMAN AZAR

Rusya'da devam eden ARMY-2018 fuarının en gözde şirketlerinden biri Rus silah üreticisi Kalashnikov Concern oldu. Tüm dünyada otomatik AK-47 tüfeği ile tanınan şirket, fuarda Igoreck isimli katil robot prototipini tanıtmıştı. Şirket fuarın ilerleyen günlerinde bu kez faaliyet alanıyla pek de ilgili olmayan bir ürün tanıttı.

350 KİLOMETRE GİDİYOR

Şirketin tanıttığı CV-1'de, 1970'lerde üretilen ve Izh-Kombi olarak bilinen bir otomobilden ilham alınmış. Tasarım anlayışı günümüz otomobillerindeki tasarım dilinden uzak ancak aracın menzil konusunda(rakiplerinin gerisinde olsa da) kullanım alanına göre başarılı olduğunu söylemek mümkün. Daha çok şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere geliştirilen araç tam dolum şarjla 350 kilometrelik mesafeyi katedebiliyor.
Araçta tasarımın aksine en yeni teknolojilerin kullanıldığını belirten yetkililer, CV-1'in 0'dan 100 km/h hıza 6 saniyede ulaşabildiğini belirtiyor.

BAŞARI ŞANSI DÜŞÜK

Ruslar CV-1'i Tesla'ya rakip olarak görse de, internet kullanıcılarının fikir birliğine vardığını söylemek mümkün değil. Kalashnikov'un araca ait bilgileri paylaşmasının ardından kullanıcıların büyük bir kısmı aracın demode görünümüne dikkat çekti ve CV-1'i 'Izh-Zombi' olarak tanımladı.
Kalashnikov fuarda araca dair çalışır bir prototip gösterse de aracın piyasaya sürülüp sürülmeyeceği henüz netlik kazanmış değil. Uzmanlar da, Rus üreticinin hamlesini cesur bulmakla birlikte başarı şansını düşük görüyor.
Yine de fiyat olarak orta segmentte yer alırsa bu arabanın alıcı bulacağı kaydediliyor.
Tesla'nın 2012'deki ilk modeliyle kıyaslandığında ise araç sınıfı geçmeyi başarıyor.

Tesla’ya rakip Kalashnikov haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN