• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Pazarı 2. El ayakta tutacak

Sıfır otomobil ile satışları arasındaki fark 1'e 16'ya yükselmiş durumda. oranlarında beklenen düşüş ve bankaları kredi vermeye teşvik eden

Pazarı 2. El ayakta tutacak
Giriş Tarihi: 12.8.2019

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarındaki durgunluk 2. el piyasasını hareketlendirdi. Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, ikinci el pazarının hareketlenmesini şöyle değerlendirdi. "İki kez uzatılan ÖTV indirimi uygulaması nedeniyle ikinci el pazarındaki fiyatlarda yaşanan yüzde 10'lara varan düşüşler özellikle bizler gibi filo kiralama şirketlerine çok olumsuz bir şekilde yansımıştı. Bugün gelinen noktaya baktığımızda ise, ikinci el piyasasının normal seyrine dönme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Buna filo kiralamada uygulanan Türk Lirası bazlı sözleşme şartı da eklenince, bizler çok daha tutarlı ve güvenilir fiyatlandırma ve finansal stratejiler hazırlayabilir duruma geldik" dedi.

"TÜKETİCİNİN TERCİHİ 2. EL"
Ak, şu anda perakende satışlarına bakıldığında sıfır otomobil fiyatlarının nispeten yüksek kalmaya başladığını ve bu nedenle tüketiciler, tercihlerinde ikinci el araçlara yöneldiğini belirtti. Ak sözlerini şöylü sürdürdü "Son dönemde değişen ikinci el taşıtların ticaretine yönelik yönetmelik gereğince artık araç ekspertizleri ve garanti konusu da bunu destekler hale geldi. Aracın ekspertizi, kilometresi ve araç geçmişleri, ikinci el araç sektörünün gelişimi açısından çok büyük önem arz ediyor. İşini doğru ve dürüst yapan, sattığı araçların geçmişini iyi bilen ve arkasında duran şirketler çok daha başarılı olarak yollarına devam edecekler. Biz de Intercity2 olarak Türkiye genelindeki 8 adet perakende satış noktamızla direkt olarak son kullanıcılara 6 ay sınırsız km garanti ve 10 gün içerisinde koşulsuz değişim sloganı ile hizmet veriyoruz" diye konuştu.

"6.5 MİLYONLA KAPANIR"
İKİNCİ el pazarıyla ilgili son verilerine bakıldığında da, ocak ayında 458 bin 80 adet olan ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışlarının her ay artarak mayıs ayında 643 bin 643 adede ulaştığını belirten Ak, İlk 6 ayda ise ikinci el toplam satışları 3 milyon 244 bin 378 adet olarak gerçekleştiğini söyledi. Ak "İkinci el pazarında otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları 2018 yılında 6,8 milyon seviyesine ulaşmıştı. 2019 yılında ise 2018'e göre yüzde 5'lik bir daralma yaşansa da pazarın 6,5 milyon adetlerde kapanmasını bekliyoruz. Faiz oranlarında beklenen düşüş ve bankaları kredi vermeye teşvik eden uygulamaları, ikinci el pazarının da pozitif yönde etkiliyor. Şu an her marka ve model ikinci el otomobil almanın en uygun zamanlarından biri diyebiliriz"dedi.

ERACN KARACA

Pazarı 2. El ayakta tutacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA