• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Yeni dönem resmen başladı...

İkinci el araç alım-satım işlemleriyle ilgili son dakika haberi duyuruldu. Halkbank ikinci el taşıt alım satım işlemlerini hızlı, kolay ve daha güvenilir hale getiren Güvenli Ödeme Sistemi'ni geliştirdi. Dolandırıcılık ihtimalinin sıfıra indiği uygulamada ikinci el araç alım-satım işlemlerinde anlaşmalı tutarların ödenmesi esnasında oluşan riskler Halkbank güvencesiyle tamamen kaldırıldı. İşte ikinci el araç satımıyla ilgili son dakika haberi...

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Yeni dönem resmen başladı...

10.11.2020, 10:15

Milyonlarca vatandaş ikinci el otomobil piyasasını yakından takip ediyor. Gelen son dakika haberine göre; Halkbank, ikinci el taşıt alım satım işlemlerini hızlı, kolay ve daha güvenilir hale getiren Güvenli Ödeme Sistemi'ni geliştirdi. Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre, ikinci el araç alım-satım işlemlerinde anlaşmalı tutarların ödenmesi esnasında oluşan riskler Halkbank güvencesiyle tamamen kaldırıldı.

DOLANDIRICILIK İHTİMALİ SIFIR

Türkiye Noterler Birliği altyapısıyla entegre çalışan Güvenli Ödeme Sistemi sayesinde dolandırıcılık ihtimali de sıfırlandı. Sistem sayesinde alıcılar, satın aldıkları araç kendi adlarına tescil edildiğinde ödemeyi gerçekleştirecek. Satıcılar ise araçlarının ödemesinin son ana kadar Halkbank garantisi altında olduğunu bilecek. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, ikinci el araç piyasasındaki canlılığı olumsuz etkileyecek birtakım riskler tespit ettiklerini ve bu sorunları ortadan kaldırmak üzere özel bir çözüm ürettiklerini belirtti.

"GÜVENCE GETİRİYORUZ"

Dijital teknolojinin imkânlarını tüm alışveriş süreçlerine entegre etmeye çalıştıklarını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: "Ticari işlemlerin daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesi ve alım-satımların daha hızlı tamamlanmasının araç piyasasındaki canlılığa da hizmet edeceğine inanıyoruz. Satıcıların endişelerini gidermek için çoğu zaman alıcılar yanlarında nakit para taşıyordu. Özellikle salgın riski varken bu şekilde işlem yapmak başka riskler de oluşturuyordu. Türkiye Noterler Birliği ile bu endişeleri ortadan kaldırıyor ve ikinci el araç alım-satım işlemlerine Halkbank güvencesi getiriyoruz."

TUTAR HESAPTA BEKLETİLİYOR

Güvenli Ödeme Sistemi'nde satıcı ve alıcı, noterde tescil işlemlerini tamamlayana kadar araç tutarı hesapta bekletiliyor. Tescil işlemi tamamlanınca tutarın blokesi çözülüyor ve para satıcının hesabına aktarılıyor. Satıcı ve alıcılar, noter tescil işleminden önce iptal işlemini sistem üzerinden rahatça yapabildikleri gibi iptal durumlarında satış tutarı hesap sahiplerine iade ediliyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Satıcı Güvenli Ödeme Sistemi'nde başvuru kaydını oluşturuyor.

Satıcı ve alıcıya işleme ilişkin referans numarası mesajla iletiliyor.

Alıcı referans numarasıyla sisteme giriş yaparak mesajla iletilen Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı'na araç satış bedelini gönderiyor.

Böylece hesabındaki ilgili miktar, Halkbank güvencesine alınıyor.

Satıcı ve alıcı noterde aracın tescil işlemlerini tamamlıyor

Alıcının Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı'na gönderdiği araç satış bedeli satıcının Halkbank'taki hesabına aktarılıyor.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Yeni dönem resmen başladı... haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.