• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

çalışanlarının maaşları nasıl belirleniyor?

Facebook çalışanlarının maaşları nasıl belirleniyor?

13.03.2018, 15:37

'un çalışanlarının ne kadar kazandıkları ve maaşlarının nasıl belirlendiği hep merak edilen bir şeydi. İşte bu konuda gelen yeni detaylar.

Facebook'ta çalışanların maaşları bir pazarlık konusu değil. Glassdoor tarafından 2018 yılında çalışılabilecek en iyi şirket olarak gösterilen sosyal ağın insan kaynaklarından sorumlu başkan yardımcısı Janelle Gale, Facebook'un çalışan maaşlarını nasıl belirlediğini ve onları nasıl mutlu tuttuklarını açıkladı.

Glassdoor'a göre, Facebook'ta çalışanlar yıllık ortalama 120 bin dolar kazanıyor, primler ve faydalar da hesaba katıldığında bu rakam 155 bin dolar (595 bin lira) seviyesine çıkıyor.

Habertürk'ün haberine göre Facebook, çalışanlarına ödeyeceği maaş ve primleri hesaplarken, onlarla pazarlık yapmak yerine iş kategorisi, tecrübe seviyesi ve konum gibi faktörleri hesaba katıyor. Gale'e göre, çalışanların maaşları kesinlikle pazarlık konusu edilmiyor.

Gale, yeni çalışanların maaş ve primleri belirlenirken daha önceden aldıkları ücretlerin hesaba katıldığını belirtiyor. Eğer Facebook'un teklifi çalışanın halihazırdaki kazancının altında kalırsa, insan kaynakları prim paketleri hazırlayarak teklifi cezbedici hale getiriyor. Bu prim paketleri hazırlanırken, çalışanın Facebook'a sağlayacağı yarar öngörülüyor.

Gale, geliştirdikleri formülün işe aldıkları farklı insanlar arasındaki kazanç farkını kapatmaya yönelik olduğunu belirtiyor. Örneğin kadınların onlara sunulan ilk teklifi kabul etme eğilimi gösterdiklerini belirtirken, erkeklerin pazarlık yapmaya meyilli olduklarına dikkat çekiyor. Facebook, kadın ve erkek çalışanlar arasında oluşabilecek gelir uçurumunu önlemek için her çalışana özel prim paketleri geliştiriyor.

Facebook çalışanlarının maaşları nasıl belirleniyor? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN