• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tatiller de akıllanıyor

Tatiller de akıllanıyor

18.08.2018, 21:19

Teknoloji ve dijitalleşme, seyahat alışkanlıklarımızı da etkiledi. Turizm sektöründe, gelecekte tatillerimiz de ‘akıllı’ ve eğlenceli hale gelecek

GELECEĞE BAKIŞ - ERMAN AZAR

Artırılmış gerçeklik teknolojileri, kişiselleştirilmiş seyahat, yapay zeka ve nöroteknoloji turizm sektörünü etkiliyor.
Uzmanlar, artık turistik gezilerin de teknolojiye ayak uyduracağını belirtti. Gelecekte seyahat alışkanlıklarımıza yön verecek yenilikler oldukça şaşırtıcı. Gelecekte bir otele adım attığımızda, sıra dışı bir hizmet anlayışıyla karşılaşacağız.
Akıllı otel konsepti ve bu konsept içinde yer alan robotlar, konuklara özel hizmetler sunacak yeteneklerle donatılmış olacak.
Bu robotlar dilinizi konuşacak, aklınıza takılan tüm sorulara cevap verecek. Akıllı otellerde tatil boyunca hayal ettiğiniz kendi otel odamızı yaratabilmenin yanı sıra 3D yazıcılar ile ihtiyacınız olana anında ulaşma gibi birçok yenilikle de buluşacağız.

ŞİRİNLER KÖYÜNDE TATİL

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, gelecekte hayal ettiğimiz otel odamızı kendimiz yaratabilecek ve kişiselleştirilmiş bir seyahat deneyimi seçeneğine sahip olabileceğimizi anlattı. Otel odalarının Hollywood stüdyoları gibi her an değişebileceğini aktaran Erdör, "Hayal ettiğiniz şekle bürünecek. Değişen tatil odası konseptiyle, tatilde ister Mars'ta, ister Disneyland'da, ister Şirinler köyündeki mantarlarda tatilinizi geçirebileceksiniz" dedi.

YAPAY ZEKA SAĞ KOLUNUZ

Tatiliniz boyunca kayıt işlemleri gibi birçok aşamada kaybettiğiniz zamanınızı size geri kazandırmayı planlayan turizm sektörü, yapay zeka uygulamalarını da kullanacak. Yapay zekaya sahip yardımcılar, tatiliniz boyunca ülke değiştirmiş olasınız bile sizinle aynı dili konuşacaklar, çözüm odaklı çalışarak tatiliniz boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için size yardımcı olacaklar.Gelecekte otel rezervasyonları için daha az vakit harcanacağını da kaydeden Erdör, "Gelişen teknolojinin sunacağı kişisel seyahat avatarınız, otel rezervasyonlarınızı sizin yerinize gerçekleştirecek ve yönetecek. Bizi bekleyen tüm dijital gelişmelerle akıllı otellerde kendinize ve sevdiklerinize dilediğiniz kadar zaman ayırabilecek, hayalinizdeki tatilin tadını çıkarabileceksiniz" diye konuştu.

HER ODADA 3D YAZICI

Gelecekte kendi otel odamızı yaratmanın yanı sıra, 3D yazıcılar ile ihtiyacımız olana da anında ulaşacağız. Her otel odasında bulunacak üç boyutlu yazıcılar ile yeni bir elbise, ayakkabı, hatta bilgisayar gibi bir çok şeyi bir kaç dakikada üretebileceğiz.

Tatiller de akıllanıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN