• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sahte uygulama kurbanı olmayın!

Sahte uygulama kurbanı olmayın!
Giriş Tarihi: 7.7.2019

Google Play mağazasındaki bazı yasal görünümlü fotoğraf düzenleme uygulamalarında para çalmak için kullanılan MobOk zararlı yazılımının gizlendiği keşfedildi. "Pink Camera" ve "Pink Camera 2" adlı uygulamaları indiren kurbanların kişisel bilgilerini çalınıyor.

FATURADA ÇIKIYOR
KUrbanlar ancak cep telefonu faturalarına yansıyan beklenmedik ücretleri gördüğünde saldırının hedefi olduğunu anlayabiliyor.

​MASUM GÖRÜNÜYOR
Bu uygulamalar ilk bakışta başarısız fakat masum birer yasal uygulama gibi görünüyor. İçinde gerçekten de fotoğraf düzenleme özellikleri bulunan ve güvenilir Google Play mağazasından indirilen Pink Camera uygulamalarının şüphe çekmemesinin nedeni de bu.

HESAPLARI ELE GEÇİRİYOR
Kaspersk Güvenlik Araştırmacısı Igor Golovin, "Bu uygulamalar kullanıcıları Rusça, İngilizce ve Tayca dillerindeki para tuzağı servislere üye yapabiliyor, SMS'leri takip edebiliyor ve çevrim içi servislere abone olurken yazmanız gereken Captcha kodlarını talep edebiliyor. Böylece kurbanların banka hesaplarından para çalma potansiyeline de sahip oluyorlar" dedi.Y

Sahte uygulama kurbanı olmayın! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN