• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Salgın korkusu siber saldırganlara yaradı

Kovid-19 salgınının insanlar üzerinde oluşturduğu korku ve duyarlılık, siber saldırganlar tarafından kullanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumların yayınladığı Kovid-19 haritalarının dışında, yüklü korona virüs haritalarıyla gerçekleştirilen siber saldırılarla pek çok kullanıcının kişisel verilerine ulaşılıyor

Salgın korkusu siber saldırganlara yaradı
Giriş Tarihi: 12.4.2020

STM ThinkTech'in ocak-mart dönemini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu'na göre, pandemi ilan edilen Kovid-19, toplumda oluşan duyarlılığı sömürme niyetinde olanlara siber saldırılar için kapı aralıyor.

DİJİTAL BANKACILIK HEDEFTE
Vaka sayısı ve hastalık seyrine ilişkin Dünya Sağlık Örgütü ile çok sayıda kurumun yayınladığı Kovid-19 haritalarının dışında, zararlı yazılımlar yüklü "gerçek zamanlı koronavirüs haritaları" adı altında kullanıcıları aldatan sahte uygulamalar da bulunuyor. Söz konusu uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilen siber saldırılarla pek çok kullanıcının geçiriliyor. Raporda, dolandırıcılık, oltalama ve kredi kartı bilgilerini çalmak için gerçekleştirilen ataklarla sosyal medya üzerinde organize olan siber saldırganların, kullanıcıların kredi kartı bilgilerini ele geçirerek, satışa sunmayı planladıklarına vurgu yapılıyor. Dijital bankacılık ve mobil banka uygulamaları da siber saldırganların hedefi durumunda. Bu yüzden kullanıcıların cihazlarında güvenilir kimliğe sahip olmayan uygulama bulundurmaması ve bankacılık uygulamalarının sürekli güncel tutması gerekiyor.

SAHTE BİLİM KURULU ÜYESİ SAHTE HESAPLARA DİKKAT
Sosyal medyada, Bilim Kurulu üyeleri adına açılan sahte hesaplar, salgınla ilgili yalan haberlerin yayıldığı mecralara dönüştü. Bu hesapların salgınla ilgili gerçek verilerin gizlendiğine dair yalan haberler paylaştığına vurgu yapan uzmanlar ise sahte hesapların terör örgütleri tarafından da panik havası yaratmak için kullanıldığını dile getiriyor.

Salgın korkusu siber saldırganlara yaradı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA