• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aldığınız araç pert çıkarsa ne yapmalısınız?

Aldığınız araç pert çıkarsa ne yapmalısınız?

Kasko Sigortası isteğe bağlı sigortadır. Sigortalı olarak siz ile sigortacının yani tarafların hür iradesiyle olan bir akittir. Bir kural olmasa dahi genelde sigorta şirketleri pert olmuş bir araca kasko sigortası yapmak istemezler. Elbette kendilerine göre haklı nedenleri vardır. Perte çıkmış araçları satın alarak bu araçlara sahip olan servisler, bu araçları çıkma (kullanılmış) parçalarla veya yan sanayi yedek parçalarla ve büyük bir kısmı doğrultularak, düzeltilerek onararak tekrar yürür hale getirmek suretiyle satışa sunarlar. Bu onarımı yapan servisler genelde bu işten karlı çıkmak için elinden geldiğince onarım maliyetini düşürme çabasına girerler ve usulüne uygun olmayan onarım yollarını tercih edebilirler. Bu şekilde tamir edilen (toparlanan) araç;

Aldığınız araç pert çıkarsa ne yapmalısınız?

• Güvenlikten yoksundur ve bu nedenle yapma ihtimali yüksektir. Sigorta mantığına göre riski fazla bir araçtır. Şirket bu nedenle kasko yapmaktan çekinir.

Aldığınız araç pert çıkarsa ne yapmalısınız?

• Bu durumdaki aracın olası bir kazası sonrası onarımı sırasında yukarıda sıraladığım biçimde usulüne uygun olmayan çıkma, yan sanayi, doğrultulmuş ve düzeltilmiş birçok parçanın sigortalı tarafından yenisinin talep edilmesiyle "haksız zenginleşme" söz konusu olacaktır. Çünkü ekspertiz sırasında Eksperin usulüne uygun olmayan bir onarım tekniği ile yapılan onarımı ve yedek parçaları tespit etmesi zordur ve hatta hasarlanmış bir araçta mümkün de olmayabilir.

Aldığınız araç pert çıkarsa ne yapmalısınız?

Yukarıdaki bu iki önemli nedenden dolayı şirketler kasko sigortası yapmak istemezler. Ancak "hayır" yanıtını belki vermez ama risk kabul yönetmeliğini de göz önüne alarak fiyatı yüksek tutar. Bazı firmalar ise perte çıkmış araçların kasko sigortasını yaparken yüzde 25-35 gibi muafiyet uygular. Bunun anlamı hasar anında hasar bedelinin belirlenen muafiyet yüzdesi kadar bir tutarın ödenmemesidir.

Aldığınız araç pert çıkarsa ne yapmalısınız?

Bu nedenle çözüm; ya aracınızı sigorta yapmaktan vazgeçeceksiniz ya da yüksek kasko sigorta poliçesi primi ödemeyi göze almanızdır. Ne yazık ki tercih edeceğiniz farklı bir yol yok. Yukarıdaki ifadelerimden kesinlikle aracınızın güvenlikten yoksun olduğu anlamını çıkarmayın. Çünkü ne şekilde onarımının yapıldığını bilmediğim gibi aracınızın neden ve nasıl perte çıktığı da önemlidir. Sigorta şirketleri bir aracı iki nedenden dolayı pert eder.

BİZE ULAŞIN