• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çanakkale Domatesi'ne piyango vurdu

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya; Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Kurumu'nun Antalya ve İzmir bölgelerinden domates ve biber ithalatı kısıtlamalarını kaldırma kararını yorumladı. Kaya, "Bu durumun bize katkısı olur; Antalya bölgesinden Rusya'ya domatesler giderse, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropol kentin hallerine de bizim bölgemizden gider. Bu durum iç pazarda bizim üreticimize fayda sağlar" dedi.

Çanakkale Domatesi’ne piyango vurdu

Rusya geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye'den domates alım kotasını 250 bin tondan 300 bin tona çıkarmasının ardından yeni bir karara imza attı. Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Kurumu yaptığı açıklamada, 2020 Aralık ayında Antalya ve İzmir'den yapılan ithalata getirilen kısıtlamaların kaldırıldığı duyurdu.

Çanakkale Domatesi’ne piyango vurdu

"HANGİ ÜRÜNE NE KADAR İHTİYAÇ VARSA AYLAR ÖNCESİNDEN BİZE BİLDİRİLMELİ"
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya haberi güzel bulduğunu ancak samimiyetsiz bir yaklaşım olduğunu söyledi. Kaya, "Rusya'nın 'domates, biber alacak' gibi söylemleri iç pazarda ciddi bir hareketlilik sağlıyor. Rusya daha düne kadar bu tarz ürünleri ülkemizde talep etmiyordu, yalnız çok yeni zamanda açıkladığı bir kararla Rusya, ülkemizden domates ve biber ithalatına izin vermiş.

Çanakkale Domatesi’ne piyango vurdu

Bu güzel bir haber ama ben bunu samimiyetsiz bir yaklaşım olarak buluyorum. Çünkü bu durum Rusya'nın insafına kalmış, hiçbir hesap kitap yapılmadan böyle bir açıklamanın yapılması ne bizim ülkemizin üreticisine ne de Rus tüketicilere fayda sağlar. Bunun aylar öncesinden hesabı yapılarak, hangi ürüne ne kadar ihtiyacı varsa bize bildirmesinin çok daha kıymetli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Çanakkale Domatesi’ne piyango vurdu

"RUSLAR NE ZAMAN KAPI BULAMAZLARSA O ZAMAN KAPIMIZI ÇALIYOR"
Rusya'nın sezon ortasında belirsiz bir şekilde Türkiye'nin kapısını çalmasını doğru bulmadığını kaydeden Başkan Kaya, "Sezonun ortasında Rus yetkililer iç pazarda bu ürünleri kendi tüketicisiyle bulaştırma konusunda zorlandığı anda ilk çaldıkları kapı Türk kapısı. Bu yaklaşım doğru değil, yani bu ürün ülkemizdeki üreticilerin satmaya zorlandığı dönemlerde de Rus yetkilerin bu ürünleri almasını biz amaçlıyoruz. Bu belirsizlik, 'bugün izin veriyorum ama başka bir ülkede buldum ve almaktan vazgeçtim' yaklaşımının doğru olmadığını düşünüyorum.

Çanakkale Domatesi’ne piyango vurdu

Bize muhtaç olmadan Rus yetkililer kapımıza gelmiyor. Ne zaman kapı bulamazlarsa o zaman kapımızı çalıyorlar. Üreticiye aylar öncesinden bu ürünlerin verileceği bilgisi verilse ona göre dikim planlaması yapılır. Domates fiyatları iç pazarda da yükseliş bandında. Rus pazarının da açılmasıyla bu fiyatları daha da yukarı çıkartır.