• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Milyonların yüzünü güldüren yeni müjde paketi!

Hükümet milyonların yüzünü güldüren yeni müjde paketini açıkladı. Aracını hurdaya çıkarana indirim yapılacak.

Milyonların yüzünü güldüren yeni müjde paketi!

Hükümet piyasaları canlandıracak yeni önlemler paketi açıkladı. Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla işletmelere 35 milyar liralık faizsiz kredi desteği kullanıma açıldı. Konuttan sonra işyerinde KDV yüzde 18'den 8'e düşürüldü. Hurda araca ÖTV indirimi geldi. Çatısına koyduğu güneş panelleriyle enerji üreten ve bu enerjiyi satanlardan vergi alınmayacak. İşte yeni adımlar...

Milyonların yüzünü güldüren yeni müjde paketi!

1-HURDA ARACA ÖTV İNDİRİMİ
Aracını hurdaya çıkaranların yeni otomobil alımlarında ÖTV indiriminden yararlanmasını öngören düzenleme de yürürlüğe girdi. 16 ve daha büyük yaştaki aracını hurdaya çıkaran ya da ihraç edenlere, aynı cins yeni bir araç alımında sağlanacak ÖTV indirimi, vergisiz fiyatı 46 bin lirayı aşmayanlar için 10 bin lira, 46 bin ila 80 bin arasındakiler için 8 bin lira, 80 bin lirayı aşanlar için de 3 bin lira olacak. Otomobil ve arazi taşıtları dışında kalan ve yeni alınacak kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs ve panelvan cinsi araçlarda ise fiyat ayrımı yapılmaksızın 10 bin lira ÖTV indirimi yapılacak.

Milyonların yüzünü güldüren yeni müjde paketi!

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Elinde 16 yaşından büyük otomobil, arazi taşıtı, panelvan, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüsü olanlar teşvikten yararlanmak için araçlarını öncelikle Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlükleri'ne, büyükşehir belediyelerine, il özel idarelerine veya özel sektör tarafından işletilen Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezleri'ne teslim edecek. Daha sonra buralardan aldıkları belgeleri, trafik tescil kuruluşlarına verip, kayıt ve tescil sildirecek. Aracının kayıt ve tescilinin silindiğine dair belgeyi alanlar bunu yeni araç alımı için gittiği otomotiv bayisine vererek teşvikten yararlanacak.

Milyonların yüzünü güldüren yeni müjde paketi!

ARAÇ PARKI GENÇLEŞECEK
Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Bilaloğlu, 16 yaş ve üstünde yaklaşık 6 milyon otomobil ve ticari vasıta bulunduğunu, ülkedeki araç parkının 3'te birinin bu kapsamda olduğunu ifade etti. Bilaloğlu, bu düzenlemenin iç tüketim dinamiklerini hayata geçireceğini söyledi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu da "Bunun yıl sonuna kadar satışlarımıza 50 bin adet artısı olacağını öngörüyoruz. 2019'da ise bu miktar artar" dedi.

Milyonların yüzünü güldüren yeni müjde paketi!

2-OFİS KDV'Sİ YÜZDE 8'E DÜŞTÜ
KONUTUN ardından işyeri satışlarında da KDV indirimi yapıldı. Oran, 31 Ekim'e kadar yüzde 18'den 8'e düşürüldü. Karar, işyerlerini (bina ve bağımsız bölüm şeklinde olanlar) kapsayacak. Kararla, esnaf muafiyetinden faydalananlara ihtiyaç fazlası elektrik bedeli olarak yapılan ödemeler üzerinden uygulanacak gelir vergisi tevkifatı oranı sıfırlandı.

BİZE ULAŞIN