• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Virüs raporunun parası devletten

Virüs sebebiyle uzaktan çalışma gündeme gelirken rapor verilenler de çalışamadıkları günlerin parasını SGK'dan
alabiliyor. Asgari ücretli bir işçinin 14 günlük parası en az 785, en çok 5 bin 886 TL yapıyor. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem merak edilenleri anlattı.

Virüs raporunun parası devletten

Bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüsün Türkiye'de de görülmesiyle tedbirler artırıldı. Özellikle çalışan kesimle ilgili uzaktan çalışma ve rapor gibi seçenekler gündeme getiriliyor. Yurt dışına çıkmak zorunda kalan ya da yurt dışı ile temasta bulunan çalışanlar 14 günlük bir izole süreci geçirerek virüsün etkisini en aza indiriyor. Bu süre içinde rapor almak da mümkün. Eğer böyle bir durumunuz varsa ve rapor aldıysanız 14 gün için ücretiniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor.

Virüs raporunun parası devletten

Rapor parası olarak bilinen ve geçici iş göremezlik durumunda ya da annelerin doğum sırasında aldıkları bu paralar kişinin aldığı brüt ücrete göre hesaplanıyor. Ayakta tedavilerde brüt maaşın üçte ikisi şeklinde ödenen bu paralar kamu bankaları ve PTT aracılığı ile çalışanlara veriliyor. Bu parayı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilmiş hekim ve sağlık kurullarından sağlık raporu alınması gerekiyor. Ayrıca son 1 yıl içinde en az 90 günlük primin de yatırılmış olması isteniyor.

Virüs raporunun parası devletten

NASIL HESAPLANIYOR?
Rapor parası hesaplanırken raporlu olunan günlerin üçüncü gününden itibaren hesaplama yapılıyor. İlk iki günün parası çalışılan iş yeri tarafından maaştan kesilmeden ödeniyor. Hesaplama yapılırken son üç aylık brüt maaşın ortalaması alınıyor ve raporlu olunan güne göre ödenecek miktar ortaya çıkartılıyor.

Virüs raporunun parası devletten

EVDEN ÇALIŞMA YASADA VAR

Bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs hükümetimizin aldığı tedbirlerle ülkemizde büyük bir etki göstermedi. Ancak küresel bir sorun haline gelen bu virüse karşı her an tedbirli olmamız gerekiyor.

Virüs raporunun parası devletten

Bu tür durumlarla ilgili alınan sağlık tedbirlerinin yanında insanların yoğun çalıştığı ofislerle ilgili de bazı tedbirler alınabiliyor.
İşverenler öncelikle çalışanların sağlığını koruyucu hijyen tedbirlerini almak zorunda. Böylece iş güvenliği açısından ofisler
güvenli alanlar haline getirilmeli, personel bilgilendirilmeli.