• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Orman yangınları ile ilgili iddialar ve gerçekler

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp çevre bölgelere sıçrayan orman yangınlarına ve yangınlarda gündeme gelen Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarına dair tartışmalar sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "THK'nın vermiş olduğu uçuşa elverişlilik sertifikalarının hiçbirine güvenmiyorum. THK filoları işimize yaramıyor, almak zorunda değiliz. THK siyasetin oyuncağı olmuş durumdadır. Ana muhalefet ile birlikte hareket ediyor" açıklamasında bulundu. Peki, son dönemde yaşanan orman yangınları beraberinde belirli bir grubun orman yangınları üzerinden oluşturmak istedikleri algı ne? Bu algı operasyonu ile neler hedefleniyor? İşte sosyal medyada WhastApp'larda dolaştırılan iddialara cevap ve işin doğrusu…

Orman yangınları ile ilgili iddialar ve gerçekler

1. İDDİA: Yangının bir sabotaj mı?
CEVAP: Konu ile ilgili kolluk kuvvetlerimiz gerekli araştırmışları yapmaktadır.

Orman yangınları ile ilgili iddialar ve gerçekler

3. İDDİA: Yangından etkilenen alan ne kadar?

CEVAP: Alan konusunda net rakam, ancak yangın tamamen söndürüldükten sonra ekiplerimiz
tarafından sağlıklı ölçülendirme yapıldıktan sonra belirlenecektir.

Orman yangınları ile ilgili iddialar ve gerçekler

2. İDDİA: Rüzgar vb.hava koşullarına bağlı olarak Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) koruyucu tedbir ve önlem amaçlı hazırlıkları var mıydı?

CEVAP: Orman yangınları ile ilgili erken haber alma, riskli bölgelerin 3 gün önceden belirlenmesi kameralı gözetleme sistemleri gibi yangın çıkmadan önce gerekli tedbirlerin alınması için tüm teknolojik bilgi ve sistemler kullanılmaktadır.

Orman yangınları ile ilgili iddialar ve gerçekler

4. İDDİA: Yöreyi bilen köylülerin hiçbir görüşüne itibar edilmemiş ve yardım etme talepleri geri çevrilmiştir ve bu nedenle araziyi tanımayan OGM görevlileri sağlıklı karar verememişlerdir,

CEVAP: Yangın cephesi çok geniş bir cepheden oluşmaktadır ve yanan alan içerisindeki ulaşım yolları mücadele hatlarının belirlenmesi yöreyi bilen vatandaşlardan, köy muhtarlarından alınan desteklerle daha kolay müdahale şansı elde edilmiştir.

Orman yangınları ile ilgili iddialar ve gerçekler

5. İDDİA: Söndürme çalışmaları esnasında koordinasyon eksikliği var mıydı?

CEVAP: Bu derece büyük yangınlarda yangın yönetim merkezleri oluşturulur, komuta aracı ile bu merkezde tüm faaliyetler anlık olarak takip edilir ve toplanma merkezi ile yanan alan arasında koordinasyon yapılarak yangın organizasyonu oluşturulmaktadır.

BİZE ULAŞIN