• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dar giyinenler bu hastalığa yakalanıyor

Dar giyinenler bu hastalığa yakalanıyor

Mide içeriğinin yemek borusuna doğru kaçmasıyla ortaya çıkan reflü, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Hastalık, göğüste yanma ve ağza acı su gelmesi şikayetiyle ortaya çıkıyor. Türkiye'de her 4 kişiden birinde görülen reflü hastalığına karşı Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ekrem Aslan şu önerilerde bulunuyor:

AZ VE SIK YİYİN
Yemekler, sık aralıklarla ve küçük porsiyonlar halinde yenmelidir. Lifli gıdaların tüketilmesi reflü gelişimini azaltır. Kafeinli içecekler, baharatlı ve tuzlanmış gıdalar, gazlı içecekler, yağlı gıdalar ve çikolata reflü yakınmalarını arttırır. Yatmadan 3 saat önce yemek yenilmemesi reflü şikayetlerini azaltır..

Dar giyinenler bu hastalığa yakalanıyor

BOL GİYİNİN
Dar çamaşırlar ve kıyafetler karın içi basınç artışına neden olduğundan reflüyü tetikler. Reflü hastalığına karşı sıkmayan, rahat kıyafetlerin tercih edilmesi önemlidir..

Dar giyinenler bu hastalığa yakalanıyor

SIRTÜSTÜ YATMAYIN
Özellikle gece reflü yakınması olan hastalarda yatak başının 15-20 santim kadar yükseltilmesi ve sol yan pozisyonda yatılması reflü yakınmalarını azaltır. Sırtüstü yatmak ise reflü şikayetlerini arttırır..

Dar giyinenler bu hastalığa yakalanıyor

EGZERSİZ YAPIN
Ağırlık kaldırma ve mekik gibi egzersizler, reflü ağrısını arttırır. Hafif ve orta düzey egzersizler (tempolu yürüme, yüzme, aerobik egzersizler gibi) ise hastalığa kalkan olur..

Dar giyinenler bu hastalığa yakalanıyor

ENDOSKOPİ YAPTIRIN
50 yaşın üzerinde yeni başlayan reflü yakınması olanlar veya 5 yıldan uzun süredir haftada birden fazla reflü atağı olanların endoskopi yaptırması gerekir. Ailesinde yemek borusu kanseri öyküsü olanlar ile kilo kaybı, kansızlık, reflü şikayetlerine eşlik eden yutma güçlüğü veya ağrılı yutma ve kanlı kusma gibi alarm semptomu olan hastaların yaşına bakılmaksızın endoskopi ile değerlendirilmeleri gerekir..

BİZE ULAŞIN