• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dikkat! Bu besinler ömrü uzatıyor

Uzmanlar kalbi koruyan ve bol bol tüketmeniz gereken 43 gıdayı sıraladı. İşte adeta ömür uzatan besinler listesi ve faydaları...

Dikkat! Bu besinler ömrü uzatıyor

ZEYTİN

Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Yaprak ve kabukları yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşrülmesine yardımcı olur.

Dikkat! Bu besinler ömrü uzatıyor

TURP

Böbreklerdeki mikropları öldürür. Kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer şişkinliğini indirir. Sarılıkta faydalıdır. Safra taşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Romatizma, siyatik astım ve bronşite faydalıdır.

Dikkat! Bu besinler ömrü uzatıyor

SOYA

Uzun yaşamak isteyen herkes soya tüketmelidir. Soya içerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerini sulandıran bir madde içerir ve bu da kadın bünyesi için son derece yararlıdır. Çünkü hücre yenilenmesini hızlandıran östrojen hormonunun aşırı üretimi göğüs, rahim ve boyun kanserine yakalanma riskini çok artırır.

Dikkat! Bu besinler ömrü uzatıyor

SOĞAN VE SARIMSAK

Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı tehlikesini azaltırlar. Soğan, mide kanserine yakalanma riskini; sarımsak da bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Sarımsağın mayasında bulunan maddeler hücrelerin zarar görmesini önleyerek, vücudu erken yaşlanmaya karşı koruyor. Antibiyotik ve nefes darlığını gideren bileşimler içeren sarımsak bağışıklık sistemini de kuvvetlendiriyor.

Dikkat! Bu besinler ömrü uzatıyor

PIRASA

İdrar söktürür. Mide rahatsızlığına iyi gelir. Kabızlığı giderir. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.

 • SON DAKİKA